Bon turystyczny - do kiedy ważny? Rodzice zapłacą mniej za wyjazdy w ferie

Jeszcze niedawno planowaliśmy wakacyjne wyjazdy, a już pora na rezerwowanie ferii zimowych. Rodzice zapłacą mniej za pobyt w ośrodkach czy hotelach. Wystarczy, że zrealizują bon turystyczny. Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Bon turystyczny - do kiedy ważny? Terminy ferii

Przypomnijmy, w tym roku szkolnym wracamy do starego porządku ferii zimowych. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej terminy ferii zimowych rozkładają się następująco:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. 

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Podstawowe informacje

Rodzice mogą zaoszczędzić podczas organizacji ferii zimowych dla dzieci. Ci, którzy jeszcze nie wykorzystali świadczenia, mogą zrealizować bon turystyczny.

Bon turystyczny jest aktywny od 1 sierpnia 2020 roku. Ważność bonu turystycznego upływa dopiero w marcu 2022 roku.  Jeśli chcemy wykorzystać go w najbliższe ferie, to trzeba wiedzieć, jak zrealizować bon turystyczny.

Aby pobrać bon turystyczny, czyli 500 złotych dla jednego dziecka, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Dalej trzeba bon wygenerować. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Następnie:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: