Opieka na dziecko na kwarantannie 2021. "Kiedy zadzwonili z sanepidu chciało mi się płakać"

Opieka na dziecko na kwarantannie 2021 wymaga często od rodziców konieczności wzięcia wolnego w pracy. To nie jest sytuacja, do której można się przygotować, ale warto znać przepisy i wiedzieć, co nam się wtedy należy.

Więcej o aktualnej sytuacji epidemiologicznej na Gazeta.pl

Czwarta fala epidemii koronawirusa nabiera rozpędu. Przybywa nowych zachorowań i placówek, które w związku ze stwierdzonymi przypadkami koronawirusa u uczniów lub pracowników muszą wysyłać swoich podopiecznych na kwarantannę. Dzieci zostają w domach, a ich rodzice muszą zorganizować opiekę dla nich. Często wiąże się to z koniecznością wzięcia wolnego w pracy.

Kiedy zadzwonili do mnie z sanepidu, żeby powiedzieć, że cała klasa mojej ośmioletniej córki zostaje objęta tygodniową kwarantanną, chciało mi się płakać. Chociaż wiedziałam, że tak się wcześniej czy później może stać, nie byłam psychicznie przygotowana. Mąż w długiej trasie, ja na półmetku ważnego projektu w pracy. Kto się zajmie dzieckiem, skoro nie może iść do szkoły?

- napisała do nas Pani Daria (nazwisko do wiadomości redakcji).

Nie miałam wyjścia. Dziecko zasiadło na kanapie przed telewizorem, a ja próbowałam zdalnie ratować sytuację w pracy. Całe szczęście, że mój szef wykazał się wyrozumiałością

- dodaje.  

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Opieka na dziecko na kwarantannie 2021 - zasiłek

Na stronie gov.pl zamieszczono wszelkie informacje, których mogą potrzebować rodzice dzieci skierowanych na kwarantannę domową. 

Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację (przez inspekcję sanitarną lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) jest ono chore - w myśl przepisów ustawy zasiłkowej. W związku z tym rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy

- czytamy. 

Opieka na dziecko na kwarantannie 2021 - komu przysługuje zasiłek?

Opieka na dziecko na kwarantannie 2021 jest podstawą do wypłacenia zasiłku opiekuńczego. Zostanie mu przyznany, jeśli:

  • opiekuje się dzieckiem do lat 14,
  • opiekuje się dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • innym członkiem rodziny.

W tym celu należy wypełnić oświadczenie dla pracodawcy WZÓR OŚWIADCZENIA znajduje się także na stronie gov.pl. Należy jednocześnie pamiętać, że pracodawca albo ZUS może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej z prośbą o  potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

O zasiłek opiekuńczy może się też ubiegać rodzic, który musi opiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza np. z powodu epidemii koronawirusa.

Dni wolne od szkoły 2021/22Ile dni zostało do świąt? Po nich czeka uczniów pewna zmiana

Więcej o: