Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? To dzień Wszystkich Świętych. W Zaduszki sprawa wygląda inaczej

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, w 2021 roku wypada w poniedziałek. Z kolei kolejny dnia, 2 listopada są Zaduszki. W które dni nie trzeba przychodzić do szkoły i pracy? Liczycie na długi weekend? Mamy nie najlepsze wieści.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl.

Czy 1 i 2 listopada to ustawowo dni wolne? Czy w 2021 roku to dni wolnym od pracy? Czy uczniowie muszą przychodzić wtedy do szkół? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? To ważne święto

1 listopada to dzień Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji utarło się, że to właśnie wtedy wspominamy zmarłych, odwiedzamy miejsca ich spoczynku, ofiarowujemy krótką modlitwę i zapalamy symboliczne lampki. Tego dnia wszystkie sklepy są zamknięte. Jeśli liczycie na długi weekend, to mamy dobre wieści. 1 listopada wypada w poniedziałek i jest to dzień ustawowo wolny od szkoły i pracy.  

Dni wolne od szkoły 2021 pod hasłem nauki. 'Moje dziecko poza szkołą nie ma życia'Dni wolne od szkoły pod hasłem nauki. "Moje dziecko poza szkołą nie ma życia"

2 listopada wolne od pracy i szkoły? To Zaduszki, czyli święto wszystkich zmarłych

2 listopada wypada święto Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny. W Kościele katolickim to dzień poświęcony pamięci zmarłym. Mimo że święto to jest powszechnie znane, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, jaka jest jego geneza. To dzień modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające w czyśćcu pokutę. Polacy, podobnie jak 1 listopada, odwiedzają mogiły swoich najbliższych. Na cmentarzach odbywają się uroczyste msze z procesjami. Wiele osób zastanawia się, czy 2 listopada jest dniem wolnym. 2 listopada nie jest ustawiony dniem wolnym od pracy. Tego dnia wszystkie sklepy, galerie handlowe czy firmy pracują normalnie. 

Dni wolne w listopadzie 2021 nie oznaczają odpoczynku dla uczniówDni wolne w listopadzie 2021 nie oznaczają odpoczynku dla uczniów. "Ręce opadają"

11 listopada wolny od pracy? Świetna okazja, żeby zorganizować sobie długi weekend

Jeśli jednak liczyliście w listopadzie na długi weekend, to mamy dobre wieści. W tym miesiącu będzie jeszcze dłuższy odpoczynek. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, podczas którego upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. 11 listopada jako Święto Niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku. Ustawa została niestety zniesiona kolejną ustawą, Krajowej Rady Narodowej - 22 lipca 1945 roku. Dzień Niepodległości został przywrócony dopiero w okresie transformacji systemowej, czyli w 1989 roku.

11 listopada, podobnie jak 1 listopada, to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku przypada on w czwartek. Jeśli weźmiemy wolny piątek to możemy zorganizować sobie długi weekend. 

Zobacz wideo Duda o 1 listopada: Nie chcę, aby na cmentarzach gromadziło się zbyt wiele osób. Razem z żoną zrezygnujemy z tradycji

2 listopada wolne od pracy i szkoły? To Zaduszki, czyli święto wszystkich zmarłych2 listopada wolne od pracy i szkoły? To Zaduszki, czyli święto wszystkich zmarłych

Więcej o: