Zabawki dla dzieci z zespołem Downa. Które warto wybrać, by wspierać rozwój dziecka?

Zabawki dla dzieci z zespołem Downa niczym nie różnią się od zabawek dla pozostałych dzieci. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć kiedy jest odpowiedni czas na wdrożenie nowej zabawki, tak aby mogła ona pełnić swoją edukacyjną rolę.

Jakie zabawki dla dzieci z zespołem Downa będą działać wspomagająco dla ich rozwoju?

Zabawki dla dzieci z zespołem Downa, podobnie jak każde inne mają przede wszystkim na celu wspieranie rozwoju dziecka. Zespół Downa jest to grupa wad wrodzonych związana z mutacją genetyczną, a dokładnie trisomią 21 chromosomu. Dzieci dotknięte tą wadą mają zmniejszone w stosunku do zdrowych zdolności poznawcze. Oznacza to, że zazwyczaj posiadają lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną. Do tego dochodzą także cechy związane z wyglądem fizycznym: płaski profil twarzy, nisko osadzone, skośne oczy, zez, mały, krótki nos, wystający język, nieprawidłowo rozstawione zęby, krótka szyja. Dodatkowo mogą pojawić się także inne schorzenia jak: krótkowzroczność, wady: serca, kośćca, układu moczowo-płciowego.

To wszystko sprawia, że dzieci z zespołem Downa wymagają szczególnego wsparcia, by móc się rozwijać prawidłowo. Pomocne w tym mogą okazać się wszelkie rekwizyty edukacyjne. Jakie zabawki dla dzieci z zespołem Downa sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Prezent dla dziecka z zespołem Downa. O czym pamiętać?

Kupując prezent dla dziecka z zespołem Downa, w zasadzie musimy pamiętać o tym samym, co w przypadku prezentu dla każdego dziecka - musi być on interesujący, przyciągać uwagę, a przy tym pełnić rolę edukacyjną i wspierać rozwój. Dlatego warto pominąć wszelkie pluszaki i inne tego typu przedmioty, które są atrakcyjne jedynie na krótką metę. Warto skupić się za to na zabawkach, które mogą przez dłuższy czas posłużyć maluchowi. 

Dzieci z zespołem Downa nie różnią się tak bardzo od zdrowych kolegów jak to się wydaje większości z nas. Ich opóźnienie w rozwoju bywa naprawdę minimalne, a potrzeby identyczne jak u zdrowych kolegów. Dlatego wybierając prezent dla dziecka z trisomią należy kierować się przede wszystkim jego wiekiem i tym aby zabawka była do niego dostosowana. Warto inwestować w produkty znanych i polecanych marek, które są bardziej wytrzymałe i posiadają certyfikat bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Zabawki, które pomogą twojemu dziecku rozwijać umiejętności

Prezent dla dziewczynki z zespołem Downa. Co kupić maluszkowi poniżej roku?

Prezent dla dziewczynki z zespołem Downa, która nie ukończyła jeszcze roku, powinien być, jak już wielokrotnie wspominano, dostosowany do wieku. Większość producentów na opakowaniach jasno określa, dla jakiego przedziału wiekowego przystosowana jest zabawka. I tym należy kierować się w pierwszej kolejności. Spośród ciekawych propozycji zabawek dla dziecka z zespołem Downa warto wymienić m.in.:

  • muzyczna zabawka - zabawka oferuje nie tylko możliwość słuchania dźwięków, podziwiania kolorów, ale też w niektórych przypadkach posiada lusterko, w którym maluch może się widzieć 
  • karuzela do łóżeczka - warto przed zakupem przetestować to, jakie wydaje dźwięki i zdecydować się na tę o najprzyjemniejszych dla ucha melodiach
  • książeczki sensoryczne - oddziałują na wiele zmysłów pozwalając dziecku rozwijać jednocześnie wzrok, słuch, dotyk itd.

Prezent dla chłopczyka z zespołem Downa - co wybrać?

Prezent dla chłopczyka z zespołem Downa, który jest nieco starszy, powinien przede wszystkim odpowiadać jego zainteresowaniom. Jeśli zatem wiadomo, że chłopiec lubi samochody, wtedy warto zakupić ciekawy model, np. ze sterowaniem zdalnym. Taka zabawka dostarczy nie tylko radości, ale też wesprze w ćwiczeniu sprawności dłoni. Innymi propozycjami prezentów dla chłopców będą:

Co na prezent dla dziecka z zespołem Downa?

Wiele osób, które na co dzień nie mają do czynienia z zespołem Downa, demonizuje to schorzenie. Tymczasem dzieci, które się z nim rodzą, niewiele różnią się od swoich zdrowych rówieśników. Są bardzo otwarte, empatyczne i chętnie nawiązują kontakty. Oczywiście ich rozwój wymaga wsparcia oraz dużej troski i czułości ze strony rodziców, jednak nie zmienia to faktu, że ich potrzeby nie różnią się od potrzeb zdrowych dzieci. Dlatego jeśli zastanawiasz się co wybrać na prezent dla dziecka z zespołem Downa, to uspokajamy, że nie potrzebne są tu specjalne wynalazki - dzieci te doskonale radzą sobie z zabawkami przygotowywanymi przez producentów dla odpowiedniej kategorii wiekowej.  

Zobacz też: Czy w związku z koronawirusem dokładniej myć rzeczy, z których korzysta dziecko? Pytamy pediatrę

Więcej o:
Copyright © Agora SA