Zmiany w 500 plus. ZUS ostrzega. Rodzice nie mogą przegapić tych terminów. Rząd oszczędza

500 plus przechodzi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice powinni zapoznać się ze zmianami w programie "Rodzina 500 plus". Niektórych czekają pewne trudności. Jak ich uniknąć?

Więcej aktualnych informacji o dodatkowych świadczeniach na Gazeta.pl.

500 plus to dodatkowe świadczenie ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Ostatnio prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą nowelizacji programu "Rodzina 500 Plus". Czekają nas spore zmiany. Niektórzy rodzice mogą spotkać się z pewnymi perypetiami. Co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.?

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus przejmuje ZUS. "Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów"

Od 1 stycznia 2022 roku programem "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak obecnie samorządy. Zmienia się także sposób składania wniosków. Jak informuje "Business Insider Polska" prezes ZUS twierdzi, że instytucja ma już doświadczenie w realizacji tak dużych projektów. 

Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu "Rodzina 500 plus". Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia

– wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Okazuje się, że złożone wnioski będą rozpatrywane automatycznie. Już wcześniej przy podobnych programach, np. tarczy antykryzysowej czy programie "Dobry start", takie rozwiązania dały zadowolony efekty. - W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum - dodaje profesor.

Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane - do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Najważniejsze zmiany dla rodziców:

  • brak możliwości składania papierowych wniosków,
  • wypłaty świadczenia jedynie w formie bezgotówkowej.

Ferie zimowe (zdjęcie ilustracyjne)Ferie zimowe 2022. Które województwa czeka najgorszy scenariusz?

500 plus - wnioski przez internet

Wnioski o 500 plus mają być składane poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS) oraz poprzez bankowość elektroniczną. Pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Rząd przygotował rozwiązania dla osób, które nie mają dostępu do internetu i nie obsługują komputera:

W każdym inspektoracie ZUS będą specjalne wydzielone stanowiska, gdzie pracownicy będą pomagali takie wnioski osobiście złożyć. Ale również chcemy uruchomić takie stoiska na Poczcie Polskiej, w KRUS-ie, żeby jak najbardziej ułatwić tym osobom, które z różnych względów nie mogą sobie wypełnić wniosku sami czy przy pomocy kogoś bliskiego

- zapewnia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w TVP Info. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że cmentarze we Wszystkich Świętych nie będą zamknięte. Nz cmentarz w Bydgoszczy.Wolne dni w listopadzie 2021. Wszystkich Świętych bez szkoły, a co z 2 listopada?

Rząd oszczędzi na 500 plus 3 mld złotych w 10 lat. "Każde dziecko do 18. roku życia jest uprawnione do kwoty 500 zł"

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed tłumaczy w TVP Info, że za tą zmianą idą ogromne oszczędności. Takie rozwiązanie ma dać 2,5 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. 

Ta zmiana to jest właściwie techniczna, ona oczywiście jest podyktowana tym, żeby ułatwić, ale też przyniesie znaczne oszczędności przy tym programie, jeśli chodzi o obsługę, bo w ciągu tych ponad 10 lat, które szacowaliśmy, to zaoszczędzimy około 3 mld zł na tych zmianach, ale w programie nic się nie zmienia. Każde dziecko do 18. roku życia jest uprawnione do kwoty 500 zł.

12 tysięcy na dziecko12 tysięcy na dziecko. Rodzice: To ledwo starczy na chleb i cebulę

Więcej o: