Zabawki dla dzieci z autyzmem. Co kupić dziecku, aby sprawić mu przyjemność z prezentu?

Zabawki dla dzieci z autyzmem to przedmioty, które nie tylko bawią, ale też uczą i pełnią funkcję terapeutyczną. Dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć zakup zabawki, tak aby wydane pieniądze przyniosły maksymalne korzyści dla rozwoju dziecka.

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem? Na co zwrócić uwagę

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem wybrać? Należy pamiętać, że tak jak w przypadku zabawek dla każdego dziecka, powinny mieć one aspekt edukacyjny i wspierać rozwój. W przypadku zdrowych dzieci nie ma z tym problemu, gdyż tak naprawdę każda zabawka odpowiednio wykorzystana może przynieść korzyści dla ich edukacji. Jednak w przypadku dzieci z różnego typu zaburzeniami rozwoju, w tym także z autyzmem, sprawa nie jest już taka prosta. Specjalne wymagania, jakie stawiają nam dzieci dotknięte autyzmem, odbijają się także na ich potrzebach w zakresie przedmiotów znajdujących się w ich otoczeniu. Powinny one bowiem w pozytywny sposób stymulować ich rozwój, jednocześnie nie budząc w nich lęku czy niepokoju. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto rozważyć wszelkie za i przeciw i zorientować się, czy zabawka będzie w stanie spełnić potrzeby dziecka. 

Zabawki dla dzieci z zespołem Aspergera - które wybrać? Zdjęcie ilustracyjneZabawki dla dzieci z zespołem Aspergera - sprawdź najlepsze propozycje

Prezent dla dziecka z autyzmem. Zabawki sensoryczne

Prezent dla dziecka z autyzmem przede wszystkim powinien wychodzić naprzeciw jego szczególnym potrzebom. Odpowiedzią na nie są przede wszystkim zabawki sensoryczne, które w przystępny sposób stymulują rozwój psychiczny i fizyczny. Stworzone są one w taki sposób, aby oddziaływać na wszystkie zmysły, ze szczególnym uwzględnieniem wzroku, słuchu i dotyku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych faktur, ale też ściśle określonych zestawień kolorystycznych. Co więcej, zabawki tego typu dostosowane są do wieku i możliwości danego dziecka. Decydując się na konkretny model, możemy wpływać na stymulację konkretnego obszaru, np. tego, z którym dziecko ma większe problemy. W ten sposób zabawka może spełniać także rolę przedmiotu o charakterze terapeutycznym, który przyczynia się do pokonania trudności. 

Zobacz wideo Co oznacza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka?

Prezent dla dziewczynki z autyzmem. Na co warto się zdecydować?

Rozwój dziecka autystycznego przebiega w inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych dzieci. Oznacza to, że wspieranie go ma dla rodziców i otoczenia szczególnie duże znaczenie. Przydatne w tym mogą okazać się wszelkie dostępne na rynku pomoce i zabawki. Należy dobierać je tak, aby uwidaczniały i wzmacniały naturalne zdolności dziecka, a jednocześnie nie powodowały niepożądanych reakcji. Prezent dla dziewczynki z autyzmem, powinien zatem mieć na celu wspomaganie w obszarze rozwoju mowy czy zdolności zabawy. Doskonale w tej kwestii sprawdzą się takie zabawki jak:

  • wszelkiego rodzaju kolorowe gniotki, które polepszają umiejętności motoryczne
  • układanki edukacyjne pozwalające poznawać codzienne czynności, np. przygotowywanie śniadania lub umiejętność pisania i czytania
  • puzzle
  • zestawy naklejek wielokrotnego użytku
  • duże klocki
  • instrumenty muzyczne rozwijające słuch i poczucie rytmu
  • bujaczki i huśtawki wspomagające zmysł równowagi.

Prezent dla chłopczyka z autyzmem. Pamiętaj o dopasowaniu do wieku

Prezent dla chłopczyka z autyzmem powinien być dostosowany do jego wieku i poziomu rozwoju, podobnie jak w przypadku pozostałych dzieci. Jest to niezwykle istotne, gdyż aby zabawka mogła w 100 proc. spełnić swoje przeznaczenie, powinna być podsunięta maluchowi w odpowiednim momencie. Jeśli nie do końca wiemy, co w danej chwili przydałoby się maluszkowi lub starszakowi, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przedyskutowanie tego z rodzicami, którzy są najbardziej zorientowani w potrzebach dziecka. Inne będą one w przypadku kilkumiesięcznego maluszka, u którego dopiero co stwierdzono zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu, a inne u dziecka kilkuletniego, które pewne obszary ma lepiej rozwinięte, a w innych pojawiać się mogą większe lub mniejsze deficyty.

Zestawy kreatywne dla dzieciZestawy kreatywne - ciekawy pomysł na niedrogi prezent dla dzieci

Co na prezent dla dziecka z autyzmem? Ważna porada

Co na prezent dla dziecka z autyzmem sprawdzi się w każdej sytuacji? Otóż nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Właściwy prezent musi w pełni odpowiadać na potrzeby dziecka, a jednocześnie nie budzić w nim negatywnych emocji. Dlatego najlepiej unikać zabawek wydających agresywne dźwięki i migających kolorami, gdyż w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwoju tego rodzaju bodźce wywołują niepożądane efekty. 

Zobacz też: TOP 5: gry planszowe i towarzyskie dla całej rodziny [Wybór redakcji]

Więcej o: