Zabawki dla dzieci z zespołem Aspergera. Których unikać, a które przyniosą dziecku nie tylko radość, ale i pożytek?

Zabawki dla dzieci z zespołem Aspergera muszą być mocno przemyślane, tak aby były w stanie skupić na sobie uwagę dziecka, a przy tym nie wyrządziły mu szkody. Poniżej znajdziesz kilka przykładów przydatnych zabawek dla dzieci z zespołem Aspergera.

Jakie zabawki dla dzieci z zespołem Aspergera? Czym jest ten syndrom?

Zabawki dla dzieci z zespołem Aspergera mogą stanowić przedmiot wspomagający w rozwoju i terapii. Niczym więc nie różni się to od wymagań, jakie stawiają wszyscy rodzice przed zabawkami dla swoich pociech. Świadome dobieranie przedmiotów, z jakimi na co dzień obcuje dziecko, ma znaczący wpływ na jego rozwój, zachowanie itd. Niemniej w przypadku dzieci z zespołem Aspergera jeszcze mocniej należy przyjrzeć się temu co ląduje na ich półkach z zabawkami.

Zespół Aspergera jest to rodzaj całościowego zaburzenia rozwoju, które zaliczane jest do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Mali pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera różnią się pod względem zachowania od swoich rówieśników. Da się u nich zauważyć pewien manieryzm ruchowy, ale też dużą niechęć do zmian. Dzieci te zazwyczaj wykazują zainteresowanie wybraną, wąską dziedziną, która może zakrawać na obsesję. Przy tym wszystkim są ponadprzeciętnie inteligentne, szybko uczą się czytania, zapamiętują dużą ilość informacji. Niemniej jednak wykazują duże trudności w komunikacji i nawiązywaniu relacji międzyludzkich. 

Jakie zabawki dla dzieci z zespołem Aspergera będą najbardziej odpowiednie? Otóż warto wybierać te, które będą zachęcały dziecko do zabawy w grupie, gdyż z tym dzieci obarczone tym zaburzeniem miewają spore kłopoty. 

Książeczka sensoryczna wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Zdjęcie ilustracyjne Książeczka sensoryczna. Dlaczego warto zapoznać z nią najmłodszych?

Prezent dla dziecka z zespołem Aspergera. Co kupić?

Kiedy stajemy przed zadaniem zakupu prezentu dla dziecka z zespołem Aspergera mamy w głowie jeszcze większą pustkę niż w przypadku każdego innego prezentu. Jeśli bowiem nie mamy bezpośredniej styczności z problemem, zazwyczaj nie posiadamy dość wiedzy, aby właściwie podejść do tematu. Warto zawsze skonsultować się z rodzicami, którzy mogą podpowiedzieć, jaki jest przedmiot zainteresowania ich dziecka, a wtedy będzie można pójść tym tropem. Jeśli maluch interesuje się pociągami, wtedy warto wzbogacić jego kolekcję o kolejny egzemplarz itd. 

Warto także samemu zainteresować się i poszukać zabawek, które mogą jednocześnie pełnić funkcję terapeutyczną dla dziecka. Dzieci z zespołem Aspergera mają często problemy z mową i komunikacją. Dlatego zawsze trafionym prezentem będą te gry i zabawki, które umiejętnie stymulują te umiejętności. Dobrze sprawdzą się gry planszowe, zestawy edukacyjne czy książki.

Prezent dla dziewczynki z zespołem Aspergera. Co warto kupić?

Prezent dla dziewczynki z zespołem Aspergera wcale nie musi być bardzo wymyślny czy drogocenny. Istotą jest to, aby zainteresować dziecko i by prezent ten działał z korzyścią dla jego rozwoju. Obserwując dziecko ze zespołem Aspergera można zauważyć, że w inny sposób traktuje i wykorzystuje ono zabawki niż jego rówieśnicy. Dlatego wybierając prezent dla takiego malucha, powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze to, aby działał on pobudzająco na te obszary, które stanowią trudność dla dziecka. Świetnie w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwoju sprawdzają się zabawki sensoryczne, które pobudzają dziecko do działania, a jednocześnie go nie przebodźcowują. Wszelkiego typu układanki, klocki, książeczki będą się tu świetnie sprawdzać.

Zobacz wideo Pozwól dziecku rozwijać umiejętności. Pomogą Ci w tym interaktywne zabawki

Prezent dla chłopczyka z zespołem Aspergera. Co warto kupić?

Prezent dla chłopczyka z zespołem Aspergera powinien być dobrany do konkretnego dziecka. Pamiętajmy, że to, co nam wydaje się atrakcyjne, niekoniecznie musi być takie dla malucha. Dlatego zawsze warto skonsultować się w kwestii doboru prezentu z osobą, która dobrze zna dziecko i jego upodobania. Pamiętajmy, że zabawki mogą pełnić różne funkcje, dlatego należy dobrze przemyśleć ich  zakup. Dobrym wyborem wydają się te produkty, które kształtują małą motorykę, a więc m.in. puzzle. Niemniej jednak należy pamiętać, że dziecku najpierw trzeba będzie wyjaśnić jak posługiwać się taką zabawką

Jakie kupić zabawki dla dziewczynek? Zabawki dla dziewczynek. Co kupić na prezent?

Co na prezent dla dziecka z zespołem Aspergera? Czego unikać?

Jeśli zastanawiasz się co na prezent dla dziecka z zespołem Aspergera będzie odpowiednie, to warto pamiętać o kilku kwestiach. Dzieci dotknięte zaburzeniem rozwoju nie powinny otrzymywać zabawek interaktywnych, które wydają głośne dźwięki, mrugają kolorami itp. Tego rodzaju przedmioty mogą wywoływać w nich niepokój i rozdrażnienie dlatego powinniśmy ich unikać, stawiając na zabawki edukacyjne, bezpieczniejsze i "łagodniejsze w odbiorze". Dobrym rozwiązaniem są zabawki wieloosobowe, takie, które pomagają dziecku zintegrować się z innymi uczestnikami zabawy. 

Zobacz też: 6-miesięczne dziecko - rozwój i wsparcie motoryki

Więcej o: