2 listopada wolne od pracy i szkoły? To Zaduszki, czyli święto wszystkich zmarłych

Wiele osób zastanawia się, czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W końcu to katolickie święto, dzień zaduszny. Mamy nie najlepsze wieści. Tego dnia nie przysługuje nam dzień wolny. Ale już niedługo 11 listopada i wtedy możemy liczyć na dłuższy weekend.

2 listopada wolne od pracy i szkoły? Zaduszki to ważne święto

Wiele osób zastanawia się, czy 2 listopada jest dniem wolnym. Nie są pewni, czy we wtorek jest normalny dzień roboczy. Skąd te wątpliwości? 2 listopada przypadają Zaduszki. To w Kościele katolickim dzień poświęcony pamięci zmarłym.

Utarło się, że jeździmy na groby 1 listopada i wtedy wspominamy naszych bliskich. Prawdą jest jednak, że 1 listopada świętujemy Wszystkich Świętych. A Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, obchodzimy 2 listopada – i warto pamiętać, że to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych.

Mimo to 2 listopada nie jest ustawiony dniem wolnym od pracy. Tego dnia wszystkie sklepy, galerie handlowe czy firmy pracują normalnie. Jeśli jednak liczyliście na długi weekend, mamy dobra wieści. W listopadzie będzie jeszcze dłuższy odpoczynek.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

2 listopada wolne nie jest, ale już niedługo 11 listopada

W listopadzie wypada jeszcze 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. Dzień Niepodległości obchodzimy rokrocznie 11 listopada, nie jest to święto ruchome. W tym dniu świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Nasz kraj był pod zaborami od 1795 do 1918 roku.

11 listopada Święto Niepodległości  zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku. Ustawa została niestety zniesiona kolejną ustawą - Krajowej Rady Narodowej - 22 lipca 1945 roku. Dzień Niepodległości został przywrócony dopiero w okresie transformacji systemowej, czyli w  1989 roku.

 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy i zajęć w szkole. W tym roku data ta wypada w środku tygodnia, dokładnie w czwartek. Łatwo więc możemy wziąć tylko jeden dzień wolnego i tym sposobem zyskać czterodniowy weekend.

Więcej o: