W Polsce 7 tysięcy dzieci każdego miesiąca próbuje się zabić. UNICEF wydał zalecenia

Druga najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Europie to samobójstwo. Jak informuje UNICEF, więcej dzieci w wieku od 15 do 19 lat umiera tylko wskutek wypadków drogowych. Według szacunków organizacji, w Polsce każdego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci próbuje popełnić samobójstwo. Wydano zalecenia dla rodzin i szkół, które mają pomóc w poprawie sytuacji.

Więcej informacji na temat zdrowia dzieci znajdziecie na Gazeta.pl.

Stres związany z pandemią i rok nauki zdalnej miały wpływ na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży w całej Europie. UNICEF przygotował analizę sytuacji zdrowia psychicznego dzieci, oraz trendów wpływających na ich dobrostan. Wynika z niej, że dziewięć milionów nastolatków w Europie (dzieci w wieku 10-19 lat) żyje z zaburzeniem psychicznym. W Polsce zdiagnozowane zostało ponad 409 tysięcy nastolatków, organizacja zaznacza jednak, że w rzeczywistości zaburzenia psychiczne wśród najmłodszych mogą mieć większą skalę. 

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

UNICEF o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazuje, że łącznie 630 tysięcy dzieci w Polsce wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Jak zauważa UNICEF, chociaż dane wskazują, że w tej grupie było odnotowanych 843 prób samobójczych, w rzeczywistości mogło ich być nawet 80 lub 100 razy więcej.

Oznacza to, że każdego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci w naszym kraju próbowało popełnić samobójstwo

- czytamy w na stronie organizacji.

Jak zauważyła jakiś czas temu w rozmowie z Onetem Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji", w czasie nauki stacjonarnej łatwiej zauważyć niepokojące sygnały w zachowaniu dzieci.

Kiedy dzieci uczą się stacjonarnie, łatwiej jest zauważyć, że dzieje się z nimi coś złego. Zdarza się, że uczniowie są wysyłani przez nauczycieli na rozmowy ze szkolnymi psychologami. W bezpiecznych warunkach mogą się zwierzyć ze swoich problemów i uzyskać realną pomoc

- mówiła ekspertka. 

UNICEF podkreśla, że istnieją działania, które mogą być podjęte przez rządy państw, instytucje UE, rodziny i szkoły dla poprawy tej sytuacji. Zidentyfikował pięć kluczowych interwencji, które mogą być wdrożone przez instytucje europejskie i rządy państw: 

  1. Wsparcie najbardziej potrzebujących grup w dostępie do opieki psychiatrycznej i poprawę infrastruktury regionalnej.
  2. Włączenie dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego do krajowych planów działania.
  3. Szkolenia dla nauczycieli i personelu; tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci do dyskusji. Unia Europejska powinna wspierać inicjatywę „bezpiecznego uczenia się", aby położyć kres przemocy w szkołach.
  4. Zainwestowanie odpowiednich środków w szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia i pracowników socjalnych w zakresie zdrowia psychicznego dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów.
  5. Włączanie działań dotyczących zdrowia psychicznego do oficjalnej pomocy rozwojowej i programów pomocy humanitarnej.

Według danych udostępnionych portalowi ciekaweliczby.pl przez Policję w ramach dostępu do informacji publiczne 12 013 osób podjęło próby samobójcze w 2020 r. UNICEF informuje o tym, że oficjalnie 843 prób dotyczyło dzieci. Polska pod względem liczby samobójstw wśród małoletnich jest na 2 miejscu w Europie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA