Więcej aktualnych informacji o dodatkowych świadczeniach na Gazeta.pl.
Zasady przydzielania dodatkowego świadczenia 500 plus nie ulegają zmianie, jednak obsługa programu przechodzi z samorządów do ZUS-u. Wnioski mają być składane poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS) oraz poprzez bankowość elektroniczną. Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej.
Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsług
- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej prezydenta.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed tłumaczy w TVP Info, że za tą zmianą idą ogromne oszczędności.
Ta zmiana to jest właściwie techniczna, ona oczywiście jest podyktowana tym, żeby ułatwić, ale też przyniesie znaczne oszczędności przy tym programie, jeśli chodzi o obsługę, bo w ciągu tych ponad 10 lat, które szacowaliśmy, to zaoszczędzimy około 3 mld zł na tych zmianach, ale w programie nic się nie zmienia. Każde dziecko do 18 r. życia jest uprawnione do kwoty 500 zł
- mówi Szwed i zapewnia, że sam resort planuje pomagać osobom, które nie mają dostępu do komputera, a chcą złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie:
W każdym inspektoracie ZUS będą specjalne wydzielone stanowiska, gdzie pracownicy będą pomagali takie wnioski osobiście złożyć. Ale również chcemy uruchomić takie stoiska na Poczcie Polskiej, w KRUS-ie, żeby jak najbardziej ułatwić tym osobom, które z różnych względów nie mogą sobie wypełnić wniosku sami czy przy pomocy kogoś bliskiego.
Wypłata 500 plus październik 2021 Zasada jest jedna - im szybciej rodzice złożą wniosek, tym szybciej dostaną pieniądze. Wniosek złożony:
- do 30 lipca 2021 r. - wypłata do 30 września 2021 r.
- od 1 do 31 sierpnia 2021 r. - wypłata do 31 października 2021 r.
- od 1 do 30 września 2021 r. - wypłata pieniędzy do 30 listopada 2021 r.
- od 1 do 31 października 2021 r. - wypłata pieniędzy do 31 grudnia 2021 r.