Polski Ład ma wiele luk. Okazuje się, że najwięcej tracą rodzice z dziećmi

Ekonomiści z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA przeanalizowali wpływ Polskiego Ładu na różne typy gospodarstw domowych. Okazuje się, że wbrew pozorom flagowy program PiS uderzy właśnie w rodziny z dziećmi.

Według minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg Polski Ład jest wielką reformą społeczno-gospodarczą, w której centrum jest rodzina. Zawiera prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, takich jak: polityka mieszkaniowa, podatkowa, rynku pracy, a także dużo większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi

Naszą odpowiedzią na kryzys i planem na kolejne lata jest Polski Ład. Wyznacza on kierunek działań, które mają zbliżyć nas do standardów życia Europy Zachodniej. To wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę

- czytamy na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

Polski Ład nie taki korzystny

Więcej informacji na temat obecnej sytuacji w szkołach znajdziecie na Gazeta.pl.

Pies zapewnia dziecku masę zabawy.Pies chciał zapewnić maluchowi przejażdżkę. "Dobry chłopak!"

Zobacz wideo Justyna Steczkowska płacze w "The Voice of Poland"

Po pięciu miesiącach od prezentacji Polskiego Ładu okazuje się jednak, że flagowy program PiS w praktyce będzie wyglądał nieco inaczej, niż go przedstawiano. Jak informuje Business Insider, przyczyniły się do tego apele organizacji pracodawców oraz przedsiębiorców, którzy wskazali, że na wprowadzonych zmianach ucierpi klasa średnia oraz przedsiębiorcy. Rząd postanowił wprowadzić wówczas szereg zmian, a ich wpływ na polskie rodziny przeanalizowali analitycy CenEA - Michał Myck, Monika Oczkowska oraz Kajetan Trzciński.

Eksperci wyznaczyli sześć następujących rodzajów gospodarstw: osoby samotne, samotni rodzice, małżeństwa bezdzietne, rodziny z dziećmi, samotni seniorzy 60/65+ oraz małżeństwa seniorów 60/60+. Choć program miał stanowić główne wparcie dla rodzin z dziećmi, oszacowano, że właśnie w tej grupie jest najwięcej stratnych. Mowa tu o rodzinach, które stracą przynajmniej 250 zł miesięcznie, a jest ich ponad 4 proc. Dodatkowe 3,5 proc. straci między 10 a 250 zł miesięcznie.

Dla niektórych samotnych rodziców dotkliwa będzie również likwidacja możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Zostanie ona zamieniona na ulgę podatkową w wysokości 1,5 tys. zł rocznie.

Duże korzyści odnotowano natomiast wśród małżeństw w wieku 60/65+, wśród których prawie 80 proc. zyska ponad 250 zł miesięcznie. Jeśli Polski Ład przejdzie do Senatu w obecnej formie, najważniejszymi elementami tego programu będą podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł oraz kwoty wolnej do 30 tys. zł. Zmianie ulegną także zasady rozliczania składki zdrowotnej. Polski Ład oznacza jednak ulgę korzyści dla rodziców drugiego i każdego kolejnego dziecka w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Wszystko za sprawą Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego gwarantującego 12 tys. zł.

Jesteś mamą? Mamy do Ciebie kilka pytań. Zapraszamy do udziału w naszej ANKIECIE.

Najpopularniejsze imiona 2021Najpopularniejsze imiona 2021. Z rankingu zniknęli hebrajska piękność i wojownik

Więcej o: