Bystre dziecko. Pięć cech może wskazywać na wyjątkową inteligencję

Psychologowie i pedagodzy są zgodni. Jest zespół cech, który wyróżnia już od pierwszych lat życia wyjątkowo inteligentne dzieci. I wcale nie chodzi o szybką naukę mówienia czy rozumienie komunikatów rodziców. Dobre zachowanie też nie ma nic do rzeczy. O jakie cechy chodzi?

Zdolność łączenia faktów i rozpoznawanie symboli

Inteligentne dzieci już od pierwszych dni życia bardzo interesują się wszystkim, co je otacza. Gdy stają się starsze, bardzo interesują je zadania dorosłych, chcą powtarzać te same czynności. Zwracają uwagę na wszystkie sygnały i symbole. Kiedy ktoś puka do drzwi, szybko orientują się, że oznacza to przybycie nowej osoby. Gdy słyszą brzdęk talerzy, wiedzą od razu, że zbliża się pora posiłku. Błyskawicznie uczą się obsługi takich przedmiotów jak pilot od telewizora czy pralka.

Ciągła chęć rozwoju

Wyjątkowych dzieci wcale nie trzeba zachęcać do nauki czy poznawania nowych umiejętności. Same chcą próbować wciąż i wciąż nowych rzeczy. Chęć rozwoju jest tak silna, że dziecko samo przynosi książeczki do czytania, łapie kredki i próbuje odwzorować literki, które widzi w gazecie.

Warto stale obserwować dziecko, gdy zauważymy, że wciąż szuka nowych bodźców i się uczyć.

Zobacz wideo Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

Rozbudowana wyobraźnia

Kreatywność to cecha dominująca u inteligentnych dzieci. Wyobrażają sobie niestworzone rzeczy, w które rodzicom trudno uwierzyć. Zdarza się to także w trakcie samodzielnej zabawy. Maluchy same potrafią zorganizować sobie zabawę i cały czas opowiadają o tym, co robią.

Świetna pamięć

Takie dzieci cechuje także świetna pamięć. Bez problemu już w wieku trzech lat zapamiętują liczby i je rozpoznają. Potrafią powtarzać informacje, które usłyszały w telewizji czy podczas obiadu u dziadków.

Koncentracja

Inteligentne dzieci nie mają problemów z koncentracją. Już od najmłodszych lat zwracają uwagę na to, co do nich mówimy. Niekoniecznie wykonują bez mrugnięcia okiem wszystkie polecenia. Ale na pewno skupiają uwagę, rozumieją, co się do nich mówi. Młodsze dzieci, w wieku niemowlęcym, potrafią długa skupić wzrok na zabawce czy szybciej niż inne uczą się rozpoznawać twarze innych osób.

Więcej o: