500 plus. Do kiedy? Rodzice, wkrótce duże zmiany

Zamiany w 500 plus są pewne. Rząd uchwalił nowelizację ustawy. Pytanie do kiedy 500 plus będzie w niezmienionej formule? Okazuje się, że tylko do końca roku. Od 1 stycznia 2022 roku nastąpią znaczące zmiany. Co trzeba wiedzieć o świadczeniu?

500 plus - do kiedy? Sejm przegłosował zmiany

W czwartek 14 października Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą zmian w programie Rodzina 500 plus. Wniosek nie został przyjęty jednak jednogłośnie. 209 posłów było przeciw, jeden się wstrzymał. Poparcie spłynęło jednak od 237 osób i wniosek został przyjęty.

Dlaczego tak wielu posłów miało obawy przed zmiana w 500 plus? Kwestią sporną jest przejęcie obsługi programu z rąk samorządu przez ZUS. Dotychczas świadczeniem zajmowały się samorządy i to one przydzielały pieniądze, przyjmowały wnioski. Oznacza to duże zwolnienia w samorządach.

Dodatkowo politycy zwracają uwagę, że część społeczeństwa z racji wykluczenia cyfrowego i utrudnionego dostępu do internetu może być pominięta w świadczeniu.

500 plus - do kiedy? Zmiany

Zmiany w 500 plus są pewne. Ale nie oznaczają tylko przejęcia obsługi programu przez ZUS.

Najważniejsza zmiana dla rodziców dotyczy składania wniosków. Od przyszłego roku wnioski o świadczenie będzie można składać wyłącznie online. Jak to zrobić?

Jedynym dostępnym sposobem będzie składanie wniosków przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS) oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Nie będzie też pieniędzy wypłacanych do ręki. Osoby, które pobierały świadczenie na przykład na poczcie, będą musiały podać numer konta. Tylko tak dostaną 500 plus.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

500 plus - do kiedy? Powód zmian

Zmiany w 500 plus wynikają z konieczności oszczędności. Tylko w 2020 roku na 500 plus przekazano ponad 0,8 proc. wydatkowanych środków z budżetu. Kwota wynosiła dokładnie 326,8 mln zł. Kiedy świadczenie przejdzie pod opiekę ZUS-u, instytucja ma otrzymywać znacznie mniej - dokładnie 0,1 proc. łącznej puli środków.

Warto też wiedzieć, że koszt programu od początku jego istnienia do 2020 roku wyniósł ponad 1,6 mld zł. Zmiany, które zostaną wprowadzone, dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie około 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Więcej o: