Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieci. Kluczowy termin wypada na przełomie października i listopada

Decyzja w sprawie możliwości szczepień dla dzieci w wieku 5-12 lat w Polsce zostanie podjęta na przełomie października i listopada. "Jest dużo bardziej bezpieczna, niż wśród dorosłej populacji" - przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Spółki Pfizer i BioNTech przekonują, że badania kliniczne z udziałem 2268 dzieci w wieku od 5 do 11 lat  potwierdziły, iż po podaniu określonej dawki szczepionki, ta powodowała reakcję przeciwciał porównywalną z tą zaobserwowaną u osób w wieku od 16 do 25 lat. Po zaszczepieniu wśród badanych nie odnotowano żadnych poważniejszych niepożądanych skutków ubocznych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w TVN24 został zapytany o, to kiedy szczepienia przeciw COVID-10 dla osób poniżej 12. roku życia będą możliwe w Polsce.

Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieci

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

W tej chwili wyniki badań klinicznych prowadzonych na dzieciach między 5. a 12. rokiem życia są przekazane do Europejskiej Agencji Leków

- oznajmił cytowany przez Polsat News.

Zobacz wideo Kierowca potracił pieszą i uciekł z miejsca wypadku

Podkreślił również, że według wstępnych danych szczepionka w podanej grupie wiekowej ma blisko 100 proc. skuteczności. Jednocześnie jest "dużo bardziej bezpieczna", niż wśród dorosłej populacji Polaków. Wojciech Andrusiewicz dodał, że decyzja w sprawie możliwości szczepień dla dzieci w wieku 5-lat może zostać wydania przez Europejską Agencję Leków (EMA) pod koniec października albo w pierwszym tygodniu listopada. 

EMA wyda rekomendację, wówczas w listopadzie będziemy mogli podjąć decyzję o możliwości szczepień dzieci między 5. a 12. rokiem życiem

- mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Przypominamy, że obecnie w Polsce szczepieni przeciw COVID-19 mogą być nastolatkowie po ukończeniu 12 roku. życia. Szczepienia mogą być przeprowadzone szczepionkami firm Moderna lub Pfizer/BioNtech lub Moderna. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.