Przytulanie dziecka - dlaczego tak ważne jest rodzicielstwo bliskości?

Przytulanie dziecka to naturalna forma budowania więzi. Ramiona rodzica lub opiekuna są bezpieczną bazą zarówno dla malucha jak i starszaka. Jak często przytulać i dlaczego powinno się to robić jak najczęściej?

Wokół naturalnego tematu bliskości narosło wiele mitów, przytulanie często bywa surowo oceniane przez otoczenie. Młodzi rodzice otrzymują porady, które nie mają odniesienia do rzeczywistości i nie znajdują potwierdzenia w badaniach:  

  • "Nie przytulaj płaczącego dziecka, bo się przyzwyczai i będzie wymuszać"
  • "Nie przytulaj, bo wyrośnie na słabeusza"
  • "Nie przytulaj, bo musi wiedzieć, że zrobiło coś złego"

Przytulanie - co daje dzieciom? 

Co daje przytulanie? Przede wszystkim duże poczucie bezpieczeństwa, płacz jest przecież formą komunikatu. Dzieci, których nikt nie przytula na dobranoc, przestają w końcu płakać i faktycznie zasypiają bez rodzica. Po pewnym czasie takiego treningu zwyczajnie tracą nadzieję na to, że ktoś pojawi się przy łóżeczku. I właśnie dlatego w punktach opiekuńczych, gdzie trafiają naprawdę maleńkie dzieci, potrzebna jest pomoc wolontariuszy od przytulania.

Co daje przytulanie? Przede wszystkim sprawia, że:

  • w organizmie wydziela się oksytocyna i serotonina - hormony, które odpowiadają za poczucie szczęścia, miłości i bezpieczeństwa
  • wydzielają się także endorfiny, łagodzące uczucie fizycznego bólu
  • wzmacnia się układ odpornościowy
  • zmniejsza się uczucie stresu

Przytulanie: ile razy dziennie powinno się przytulać i jakie będą efekty? 

Zgodnie z teorią psychoterapeutki Virginii Satir, która specjalizowała się w terapii rodzin, przytulanie odgrywa kluczową rolę w życie każdego człowieka. Ile razy dziennie powinno się przytulać dziecko? Najlepiej jak najczęściej:

  • czterech uścisków potrzebujemy po to, aby przeżyć 
  • osiem przytuleń pomoże zachować zdrowie 
  • 12 uścisków jest potrzebnych po to, aby się rozwijać

A dlaczego przytulanie jest skuteczną metodą na napady złości i może uratować nawet poniedziałkowy poranek? 

Przytulanie się - remedium na stres

Złe zachowanie dziecka najczęściej nie wynika ze złej woli, ale jest naturalną reakcją na stres. Trudne poranki to standard wielu rodzin. Dzieci nie zawsze są niewyspane, czy w złym humorze chodzi bardziej o strach przed szkołą lub przedszkolem. Zamiast porannego strofowania kluczem do spokoju może okazać się przytulanie dziecka. Pamiętaj, że przytulanie się to ważny komunikat dla dziecka, który brzmi - rozumiem Cię, możesz na mnie liczyć.

Przytulanie z dzieckiem - ile razy dziennie? Budujemy pewność siebie

Uważność, bycie tu i teraz w świecie dziecka ma bardzo duży wpływ na poczucie własnej wartości. To brak uwagi i bliskości ze strony rodzica może prowadzić do późniejszych problemów, a nie nadmiar  uścisków. Przytulanie buduje wiarę we własne siły i scala rodzinę, do której zawsze można się zwrócić o pomoc. Jeśli dalej zastanawiasz się, ile razy dziennie powinno się przytulać z dzieckiem, odpowiedź może być tylko jedna - jak najczęściej i to niezależnie od wieku. Przytulanie powinno towarzyszyć nam od najmłodszych lat do późnej starości.

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?
Więcej o:
Copyright © Agora SA