Zmiany w 500 plus. Kwota świadczenia może ulec zmianie

Zmiany w 500 plus stały się faktem. Od 2022 roku czeka nas zupełnie nowe rozdanie najpopularniejszego i najważniejszego programu socjalnego w Polsce. Ale to nie wszystko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy został uchwalony przez Sejm. Od 2022 roku rodzice będą mogli dostać nawet 12 tysięcy złotych na dziecko, a kwota 500 plus też może ulec zmianie. Co trzeba wiedzieć na temat waloryzacji 500 plus?

Zmiany w 500 plus. Idzie nowe

Najważniejsze zmiana w programach socjalnych to wprowadzenie od 2022 roku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To finansowe wsparcie na drugie i każde kolejne dzieckowieku od 12. do 36. miesiąca życia. Młodzi rodzice śbędą otrzymywać 1000 zł przez rok lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie. Jest to niezależne świadczenie, niezwiązane z 500 plus. 500 plus należy się nawet wtedy, gdy rodzice pobierają Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Zmiany w 500 plus a 400 plus

Ale kwota 500 plus może ulec zmianie. Oprócz RKO będzie wprowadzone świadczenie uzupełniające. Dodatkowe 400 złotych dostaną rodzice, którzy mają jedno dziecko w wieku od 12. do 36. miesięcy, a którzy ponoszą koszty z tytułu uczęszczania dziecka do żłobka czy klubiku dziecięcego. Wielu rodziców nazywa to świadczenie nowym 500 plus lub 900 plus. Jest tu tylko jedno "ale". Dodatkowe  400 złotych nie będzie wypłacane rodzicom. Pieniądze mają trafiać bezpośrednio do żłobków czy klubów dziecięcych.

Zmiany w 500 plus. Co z waloryzacją?

A co z waloryzacją 500 plus?

Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym

- zalecał uzbrojenie się w cierpliwość minister Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem.

Minister rodziny Marlena Maląg nie dawała jednak złudnych nadziei.

Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego

- stwierdziła Marlena Maląg.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zmiany w 500 plus. Co z dotychczasowym świadczeniem?

Na koniec przypomnijmy jeszcze o zmianach w 500 plus, które zostaną wprowadzone od 2022 roku. Od przyszłego roku nie będzie już wypłat w gotówce. 500 plus będzie można dostać wyłącznie na konto. Konieczne jest także składanie wniosków co roku. Inaczej pieniądze przepadną. Opiekę nad programem z rąk samorządów przejmie ZUS. To Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski i rozliczał świadczenie.

Więcej o: