Maluch plus 2022. Program, o którym niewiele się mówi. W 2021 roku kosztował 450 mln zł

W budżecie programu Maluch Plus na rok 2021 znalazło się 450 mln zł. Podobnej kwoty można spodziewać się również w kontynuacji - Maluch Plus 2022. - Stoimy w obliczu wyzwań związanych ze zmianami demograficznymi i tarzeniem się społeczeństwa. Naszym obowiązkiem jest zaoferowanie rodzicom takich rozwiązań finansowych, które ułatwią podejmowanie decyzji o powiększeniu rodziny. Stąd programy "Rodzina 500 plus", "Dobry Start" i "Maluch plus" oraz najnowsze rozwiązanie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maluch plus 2022. Podstawowe informacje

Dużo mówi się o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i 500 plus. Rząd jednak prowadzi jeszcze kilka innych programów wsparcia. Jednym z nich jest program Maluch Plus 2022, który polega dofinansowaniu działalności instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać roczne dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

Celem programu „Maluch plus" jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech

– powiedziała szefowa MRPiPS, Marlena Maląg.

Maluch plus 2022. Kwoty dofinansowania

W budżecie programu Maluch Plus na rok 2021 znalazło się 450 mln zł. O szczegółach programu Maluch Plus 2022 jeszcze nie wiadomo wiele. Nie została podana konkretna kwota na kolejny rok. Jednak wiadomo, że kwota dofinansowania będzie wyższa dla samorządów, które już żłobek utworzyły, ale chcą zrobić to ponownie (otworzyć kolejną placówkę).

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Natomiast gdy samorządy będą tworzyć żłobki po raz pierwszy, dostaną maksymalnie 33 tys. zł na miejsce, a w przypadku drugiego utworzenia 30 tys. zł. Minister Maląg w zwróciła uwagę w komunikacie rządowym, że od 2018 r. budżet programu zwiększył się ze 151 mln zł do 450 mln zł.

Maluch plus 2022. Terminy

Wciąż nie zostały podane konkretne daty złożenia dokumentów do programu Maluch plus 2022. Nabór wniosków w latach ubiegłych odbywały się w sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie. Należy więc spodziewać się informacji w każdej chwili.

Więcej o: