Podwyżki 500 plus. Wkrótce otrzymamy 600 plus? Resort rodziny zabrał głos

500 plus przysługuje Polakom już od 2016 roku. To pięć lat, podczas których ceny wszystkich towarów zmieniały się bardzo dynamicznie. Świadczenie wciąż jednak jest przyznawane w tej samej kwocie. Czy jest szansa na podwyżki 500 plus?

Podwyżki 500 plus a zmiany w 500 plus

500 plus ciągle się zmienia. O tych zmianach wciąż jest głośno. Od 2021 roku zmienił się okres rozliczeniowy i pojawiła się konieczność złożenia ponownie wniosku. Ministerstwo rodziny wprowadziło dwa terminy, w których odbył się nabór wniosków o 500 plus. Są one uzależnione od sposobu składania pism:

  • od 1 lutego wnioski można składać online,
  • od 1 kwietnia wnioski można składać drogą tradycyjną.

Od 2022 roku to też się zmieni. Wnioski będzie można składać wyłącznie online. Ponadto nie będzie już gotówki do ręki. Pieniądze ze świadczenia będą przelewane wyłącznie na wskazane konto. Obsługą programu 500 plus zajmie się ZUS. Przejmie ten obowiązek od samorządów, które do tej pory opiekowały się świadczeniem i rodzinami. Czy to oznacza także podwyżki 500 plus?

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Podwyżki 500 plus. Ministerstwo Rodziny zabiera głos

A co z podwyżką 500 plus? Inflacja wciąż rośnie, a rodziny dostają te same pieniądze, które otrzymywały pięć lat temu. W rozmowie z "Super Expressem" podwyżek 500 plus nie wykluczał wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed.

Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym

- zalecał uzbrojenie się w cierpliwość minister Stanisław Szwed.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Ale w rozmowie "Super Expressem" sama minister rodziny Marlena Maląg nie była już tak pozytywnie nastawiona do tego pomysłu. Zaprzeczyła, że trwają prace nad podwyżkami 500 plus:

Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego

- stwierdziła Marlena Maląg.

Więcej o: