Brakuje miejsc na oddziałach pediatrycznych. "Najczęstszą przyczyną zachorowań jest wirus RSV"

Oddziały pediatryczne w Małopolsce przeżywają oblężenie. Coraz więcej dzieci w regionie wymaga hospitalizacji, zaczyna brakować dla nich łóżek. "Odrabiamy to, że dzieci nie chorowały w czasie pandemii" - uważa dr Katarzyna Przybyszewska ze szpitala im św. Ludwika w Krakowie.

Jesienny spadek odporności to doskonała pożywka dla wirusów, w tym RSV. Podczas gdy w zeszłym roku jego aktywność osłabła m.in. z racji tego, że dzieci spędzały większość czasu w domach, w tym roku RSV atakuje ze zdwojoną siłą. Lekarze uważają, że taki nagły wzrost zachorowań jest związany bezpośrednio z powrotem dzieci do szkół i przedszkoli po wakacjach i zeszłorocznej nauce w trybie zdalnym. 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Coraz więcej dzieci choruje

Jest bardzo dużo infekcji w żłobkach, przedszkolach. Nigdy nie mieliśmy w tym okresie pacjentów z RSV, a teraz jest ich mnóstwo. Oddział zapełniają nam dzieci z RSV, w innych szpitalach jest podobnie

- powiedziała niedawno w wypowiedzi dla TVN24 dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najczęstszą przyczyną zachorowań jest wirus RSV Jest bardzo dużo infekcji wirusem RSV. W tej chwili zwiększa się również udział wirusów paragrypy. Myślę, że odrabiamy to, że dzieci nie chorowały w czasie pandemii. Musimy odrobić fakt braku kontaktu przez zeszły rok

- mówi portalowi rmf24.pl dr Katarzyna Przybyszewska ze szpitala im św. Ludwika w Krakowie. 

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Będzie więcej łóżek

Niepokojąca sytuacja w małopolskich szpitalach nakłoniła władze województwa do powołania nadzwyczajnego posiedzenia w urzędzie wojewódzkim, podczas którego, wraz z dyrektorami szpitali, podjęto decyzję o konieczności zwiększenia liczby łózek dla chorych dzieci. 

Uda się uruchomić łącznie 129 dodatkowych łóżek. W większości będą to dostawki 

- czytamy wypowiedź wojewody Małopolskiego Łukasza Kmita dla rmf24.pl.

Dr Marcin Wieczorek wykonuje obrót zewnętrzny płodu.Ten lekarz umie obrócić dziecko w brzuchu mamy. "Popycham pośladki ku górze"

Wirus RSV - objawy

Wirus RSV (ang. respiratory syncytial virus, czyli syncytialny wirus oddechowy) jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. Pojawia się u nich kaszel, katar i podwyższona temperatura. U starszych dzieci przebieg przypomina niegroźne przeziębienie, ale u niemowląt mogą się pojawić: duszności, senność, sinica, bezdechy i przyspieszone tętno. Częstym powikłaniem zakażenia wirusem RSV jest zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, płuc, krtani i tchawicy. Leczenie ogranicza się do podawania dziecku dużej ilości płynów, obniżaniu gorączki i łagodzeniu innych objawów.

Więcej o: