Kiedy zamkną szkoły? Dane napawają niepokojem. Ogniska zakażeń w ponad 500 szkołach

Pytanie "kiedy zamkną szkoły?" od początku roku zadają sobie uczniowie i nauczyciele w obawie, że i tym razem może powtórzyć się sytuacja z ubiegłego roku szkolnego. Dane opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki mogą zaniepokoić.

Do szkół wrócono planowo 1 września. Wielu uczniów i nauczycieli obawia się jednak powtórki sytuacji z ubiegłego roku. Wówczas chociaż rozpoczęto edukację w trybie stacjonarnym, z powodu zagrożenia epidemicznego podjęto decyzję o wprowadzeni edukacji zdalnej, Zaistniała sytuacja utrzymała się przez przeważającą część roku szkolnego 2020/2021.

Kiedy zamkną szkoły?

Minister Zdrowia uspokaja jednak ich nastroje.

Powtórzę jeszcze raz - szkoły na pewno nie zostaną zamknięte. Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia

- powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zobacz wideo Uderzył w motorowerzystę, nie miał prawa jazdy. Teraz stanie przed sądem

Informacje o ogniskach zakażeń w szkołach są na bieżąco udostępniane na Twitterze Ministerstwa Edukacji i Nauki. Według danych z poniedziałku 11 października w trybie stacjonarnym funkcjonowało 14045 placówek w kraju, czyli 97,6 proc. wszystkich szkół podstawowych. W 11 wprowadzono naukę w trybie zdalnym, a w 332 naukę w trybie mieszanym.

W przypadku szkół ponadpodstawowych w poniedziałek 11 października w trybie stacjonarnym funkcjonowało 7635 z nich, czyli 97,7 proc. W siedmiu wprowadzono naukę w trybie zdalnym, natomiast w 170 edukację w trybie mieszanym.

Podsumowując, łącznie 520 placówek w kraju nie funkcjonuje w trybie stacjonarnym. Informacje udostępnione przez MEIN pochodzą od kuratorów oświaty i zostały zebrane na podstawie danych podanych przez dyrektorów szkół.

W sytuacji stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej, powiatowy inspektor sanitarny ma przeprowadzić dochodzenie epidemiologicznego, którego celem jest ustalenie kręgu narażonych osób. Za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii państwowego inspektora sanitarnego, dyrektor szkoły lub przedszkola może podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i przejściu na nauczanie zdalne. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA