Znany producent zabawek odchodzi od stereotypów płci. "Rodzice martwią się, że ich synowie będą wyśmiewani"

Lego zamierza zrezygnować z dedykowania swoich zabawek chłopcom lub dziewczynkom. Teraz produkty marki mają być skierowane do obu płci i u obu rozwijać te same umiejętności: wychowawcze, myślenia konstrukcyjnego, rozwiązywania problemów i opiekuńczości.

Stereotypy płci wciąż doskonale widoczne są w świecie zabawek. Chłopcy są niezmiennie zachęcani do zabawy klockami lub uprawiania sportu, dziewczynkom wręcza się lalki lub proponuje zabawy związane z przebieraniem, lub gotowaniem. Duński producent zabawek, firma Lego, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, zlecił przeprowadzenie badania, które wykazało, że takie zachowania przekładają się na przyszłą karierę dzieci. Szanse dziewczynek i chłopców nie są równe.

Inżynier to mężczyzna?

W badaniu wzięło udział niemal siedem tysięcy osób — dzieci w wieku 6-14 lat i ich rodziców m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Polski. Okazuje się, że typowo dziewczęce zabawy — opiekowanie się lalkami etc. sprawiają, że dziewczynki są bardziej pewne siebie i chętniej angażują się w szeroki zakres obowiązków. Z kolei chłopcy są bardziej kreatywni. Rodzicom obu płci sześć razy częściej naukowcy i sportowcy kojarzą się z mężczyznami, niż kobietami, a ponad osiem razy częściej myśląc o inżynierze — wyobraża sobie mężczyznę. Jednocześnie 71 proc. badanych chłopców przyznało, że boi się być wyśmiewanymi za zabawę zabawkami uznawanymi za te przeznaczone dla dziewcząt.

Rodzice bardziej martwią się, że ich synowie będą wyśmiewani za zabawę "dziewczęcym" zabawkami, niż odwrotnie

- powiedziała Madeline Di Nonno, dyrektorka Instytutu im. Geeny Davis, który przeprowadził badanie. Firma Lego chce zerwać z takim tradycyjnym postrzeganiem ról. 

Klocki dla dziewczynek, lalki dla chłopców

Firma, biorąc pod uwagę wyniki badań, postanowiła nieco zmienić swoją politykę, żeby nie przyczyniać się do dysproporcji w wychowywaniu dzieci obu płci. 

Pracujemy ciężko, żeby Lego było bardziej integracyjne

– czytamy wypowiedź Julii Goldin, dyrektor ds. produktu i marketingu w Grupie Lego na łamach The Guardian.

Tradycyjnie Lego było adresowane raczej dla chłopców, ale produkty takie jak artystyczna linia rzemieślnicza Lego Dots lub Lego City Wildlife Rescue Camp zostały specjalnie zaprojektowane, aby spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczętom

– zapewniła Goldin.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Teraz zadaniem firmy staje się promowanie świadomości przestrzennej, kreatywnego rozumowania i rozwiązywania problemów, a także zachowań opiekuńczych, zarówno u chłopców, jak i dziewcząt

- dodała.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Wszyscy są pokrzywdzeni

Jeśli więc dziewczynki nie bawią się klockami ani innymi zabawkami konstrukcyjnymi, nie rozwijają umiejętności przestrzennych, które pomogą im w późniejszym życiu. Z kolei, ponieważ lalki są "wpychane" dziewczynkom, ale nie chłopcom, ci nie wykształcają umiejętności wychowawczych.

Zając wielkanocnyRodzinne zdjęcia, które zaskakują. Jeden element nie pasuje do obrazka

Zachęcamy dziewczęta do zabawy z chłopcami, ale nie na odwrót.

- stwierdziła prof. Gina Rippon, neurobiolog i autorka książki The Gendered Brain

Więcej o: