Zasiłek rodzinny 2021. Rodzice mają dość: Płacimy za ten dobrobyt i rozdawnictwo

Zasiłek rodzinny 2021 pozostaje bez zmian. Jego kwota i ilość wniosków, jakie trzeba wypełnić, żeby otrzymać świadczenie, od lat budzi kontrowersje. Teraz jednak oburzyli się rodzice, którzy nie pobierają zasiłku. "Zastanówmy się, kto dostaje ten zasiłek rodzinny, bo normalna rodzina pracująca, może nie za najniższą krajową, ale nieco powyżej już się nie łapie" - zauważyła jedna z naszych czytelniczek i dodała: "Płacimy za ten dobrobyt i rozdawnictwo".

Zasiłek rodziny 2021 podobnie jak w ubiegłych latach nie zachwyca swoją wysokością. Żeby otrzymać od rządu kwotę w przedziale 95 - 135 zł rodzice muszą wypełnić szereg dokumentów i spełnić wiele kryteriów. Mimo tego, że niektórzy uważają, że to gra niewarta świeczki, wiele osób decyduje się jednak podjąć trud. Dlaczego? Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 674,00 zł na miesiąc. Przy tak niskich dochodach i wysokiej inflacji nawet ten niewielki dodatek jest wsparciem. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek rodzinny 2021 - kryteria

Jednak rodzice, którzy nie otrzymują zasiłku, są przeciwni wypłacaniu go innym. Uważają, że zniechęca to osoby w trudnej sytuacji materialnej do podjęcia pracy. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka);
  • osobie uczącej się (osoba pełnoletnia ucząca się, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Zasiłek rodzinny przysługuje osobom wymienionym w punktach 1 i 2, do ukończenia przez dziecko:

  • 18 roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Osobie wymienionej w punkcie 3, zasiłek przysługuje pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.
  • Przypomnijmy, wysokość zasiłku rodzinnego 2021 jest zależna od wieku dziecka:
  • Do ukończenia przez dziecko piątego roku życia, rodzice otrzymują 95 zł miesięcznie.
  • Powyżej piątego i poniżej osiemnastego roku życia zasiłek wynosi 124 zł.
  • Dziecko w wieku 18-24 lata dostaje 135 zł.

Sosnowiec otworzył w środę park Fusińskiego, który po gruntownej renowacji jest teraz pierwszym w mieście parkiem bioróżnorodności. 
To miejsce wzbogaciło się o oczka wodne, tarasy i pomosty ze specjalnie utwardzonego sosnowego drewna. Na prawie siedmiohektarowym terenie stworzono różnotematyczne kolekcje kwiatów, bylin i ziół. Posadzono 47 tys. krzewów i około 250 drzew. Park był zamknięty od grudnia 2019, a prace - warte prawie 7 milionów złotych - zrealizowała tutaj czeska spółka 4AS. W Dniu Matki park można było zwiedzić z przewodnikiem. Na mamy czekały kwiaty, a na dzieci m.in. wata cukrowa.
Zasiłek rodziny 2021. "Nawet na pieluchy i chusteczki nie starczy w miesiącu"

Rodzice, którzy nie dostają zasiłku, mają dość

Nasi czytelnicy pod jednym z artykułów wyrazili swoje opinie dotyczące zasiłku rodzinnego. Okazuje się, że wiele z nich jest nieprzychylnych. Głównym argumentem jest niesprawiedliwość. Rodzice podkreślają, że każdy, kto decyduje się na dziecko, powinien liczyć się z kosztami utrzymania pociechy i pracować. Według nich zasiłek pobierają ci, którym pracować się nie chce.

Jak już ktoś dostaje pieniądze za nic, to niech nie narzeka. Może zlikwidujmy całkiem to rodzinne (skoro i tak już jest 500+), niech przekażą te pieniądze na chore dzieci? Na rehabilitację tych niepełnosprawnych? A może dla emerytów? Gdziekolwiek, byle dalej nie szerzyć rozdawnictwa i nie wychować całego pokolenia w duchu "bo mi się należy".

- napisała jedna z mam

Ja jestem samotnym rodzicem 3 dzieci i w ogóle zasiłku rodzinnego nie pobieram, bo dochód mi przekracza i tak rząd dba o rodzinę

- dodała druga.

Jak bardzo trzeba nic nie robić, by się zmieścić w kryterium dochodowym? Pomijam ludzi doświadczonych chorobą lub innymi nieszczęściami, ale zdrowy człowiek powinien pracować, a nie tylko daj

- stwierdziła kolejna. 

PhilipsTemat tabu wśród młodych mam. Niemal każda się TEGO wstydzi

Więcej o: