500 plus. Idą zmiany. Niestety część osób zostanie zwolniona

500 plus przejdzie zmiany. I mowa nie tylko o nowym sposobie składania wniosków. 500 plus trafi pod opiekę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A to oznacza, że część osób, dotychczas zajmująca się obsługą programu, straci pracę.

500 plus. Zmiany już od nowego roku

500 plus się zmienia. To pewne. Sejm w połowie września przyjął poprawki do ustawy o programie Rodzina 500 plus. Oznacza to, że od nowego roku składanie wniosków będzie się odbywać wyłącznie w sposób elektroniczny, a wypłata tego świadczenia będzie możliwa jedynie w formie bezgotówkowej.

Ponadto nastąpi zmiana w obsłudze programu. Dotychczas zajmowały się tym samorządy, od 2022 roku przejdzie ten obowiązek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2022 roku to więc ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze. A  od 1 lutego 2022 roku zacznie przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 roku.

500 plus. Urzędnicy stracą pracę

Takie rozwiązanie sprawi, że konieczne będą zwolnienia. Iwona Maria Kozłowska z Koalicji Polska powiedziała, że nie tylko samorządowcy, lecz także urzędnicy ZUS są przeciwni zmianom w 500 plus.

Rząd uważa, iż ta zmiana pozwoli na odciążenie samorządu terytorialnego od realizacji zadań o charakterze cyklicznym i akcyjnym; ale to wytłumaczenie jest dziwne, z uwagi na fakt, że nie będzie komu realizować tych zadań ustawowych. To bardzo wygodne zmieniać przepisy, a odpowiedzialność za losy ludzi, którzy nie są już do obsługi programu potrzebni, zrzucić na samorządy. Bo to na gminy spadnie obowiązek dokonania zmian organizacyjno-kadrowych

- przekazała.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Na problem zwróciła uwagę także Magdalena Biejat z Lewicy.

Jest to szokujące, gdyż ministerstwo uważa, że zwolnienia to problem samorządów, a nie ministerstwa

- powiedziała.

Sygnały o zwolnieniach dochodziły z różnych stron. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że stają się one faktem. Tak jest choćby w przypadku białostockiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

MOPR nie będzie przedłużać umów okresowych na kolejny rok 10 osobom, a siedem planuje przesunąć do wykonywania innych zadań, zgodnie z posiadanymi przez nie kwalifikacjami lub uprawnieniami. Ponadto w przyszłym roku na emeryturę odejdzie sześć osób i na ich miejsce nie będą zatrudniani nowi pracownicy

- przekazała w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna"  Kamila Bogacewicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA