Ulga na dziecko. Nie wychowujesz, nie dostajesz pieniędzy

Ulga na dziecko to jedno z tych odliczeń podatkowych, które należy się niemal wszystkim rodzicom. No właśnie - niemal. Jeśli nie mamy kontaktu z dzieckiem, jest on okazjonalny, nie płacimy alimentów, nie możemy skorzystać z ulgi na dziecko. Co trzeba wiedzieć o uldze na dziecko?

Ulga na dziecko. Zasady

Ulga na dziecko to jedna z najczęściej wykorzystywanych w rozliczeniach podatkowych ulg. Ulga na dziecko należy się:

  • rodzicom;
  • opiekunom prawnym;
  • rodzicom zastępczym.

Co ważne, ulga na dziecko przysługuje rodzicom, którzy mają więcej niż jedno dziecko. W przypadku rodziców jedynaków przysługuje, ale od pewnego limitu dochodów, który wygląda następująco:

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.
Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Ulga na dziecko. Kto nie dostanie pieniędzy?

Rodzic, który ma ograniczony kontakt z dzieckiem i na dodatek uchyla się od alimentów, nie będzie mógł skorzystać z podatkowego odpisu. Obrazowym przykładem może być tu sprawa, którą zajmował się niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Rozwiedziona kobieta, matka trójki dzieci wystąpiła z następującą sprawą. Sama wychowuje dzieci, opiekuje się nimi, zapewnia im należyty byt. Troszczy się o rozwój fizyczny, emocjonalny. Ojciec utrzymuje kontakt z dziećmi, ale nie płaci alimentów. Te sporadycznie ściąga komornik. Matka dodatkowo zwraca uwagę, że ojciec dzieci "nie próbuje się w żaden sposób z nią dogadać, tylko wiecznie ma pretensje" i nie pomaga w wychowywaniu dzieci.

Czy w tej sytuacji ojciec może odliczyć ulgę na dziecko? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poinformował, że ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom. Rozwiedzeni małżonkowie mają prawo do odliczenia w równej wysokości, czyli połowy ulgi. Ale warunkiem skorzystania z ulgi jest jednak wykonywanie władzy rodzicielskiej. Przysługuje więc rodzicowi wtedy, gdy faktycznie sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem dziecka.

W przytoczonej sytuacji nie ma o tym mowy. Na dodatek ojciec uchyla się od płacenia alimentów. Kobieta nie musi dzielić się ulgą na dziecko z byłym mężem.

Więcej o: