Ustawa polski ład. Pieniądze już niedługo, ale nie dla każdego

- Naszą ambicją jest dalsze wspieranie polskich rodzin, dlatego wprowadzimy dodatkowe świadczenie dla rodzin z dziećmi - ogłosił polski rząd. Ustawa polski ład, czyli Nowy Ład wchodzi w życie od nowego roku. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Ustawa polski ład. Podstawowe informacje

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko

- czytamy na stronie gov.pl.

Celem wprowadzenia ustawy polski ład i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego jest pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji o posiadaniu dzieci. Rodzicielstwo związane jest z dużymi wydatkami. W ten sposób PiS chce ułatwić założenie dużych rodzin.

Pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice będą mogli wykorzystać elastycznie:

  • świadczenie będą mogli otrzymywać przez rok w wysokości 1 tys. zł miesięcznie,
  • lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego należeć będzie się także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.  Świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

Ustawa polski ład. Na co można przeznaczyć pieniądze?

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę.

- tłumaczy komunikat na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Ustawa polski ład. Nie każdy dostanie pieniądze

Jednak nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze. Wykluczeni będą rodzice jedynaków. Nawet tych, którzy nie ukończyli jeszcze 36. miesiąca życia. Dla nich rząd jednak także coś przygotował. Mogą starać się o świadczenie uzupełniające, tak zwane 900 plus. Więcej na ten temat dowiesz się tu: 900 plus. Nie każdy, kto dostaje 500 plus otrzyma dodatkowe 400 złotych

Więcej o: