Mama rozpoznała u córki spektrum autyzmu. W nagraniu wyjaśniła, jakie były pierwsze objawy

Od niedawna TikTok jest jedną z popularniejszych wśród rodziców aplikacji. Publikują tam zabawne nagrania, triki, a czasem dzielą się swoimi doświadczeniami. Jedna z mam opublikowała nagranie, w którym wyjaśniła, jak objawiało się u jej córki spektrum autyzmu.

Pierwsze objawy spektrum autyzmu ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego. Na profilu na TikToku @autismteam pojawiło się nagranie, w którym jedna z mam opowiada, jak rozpoznała zaburzenia u swojej pociechy. 

Zobacz wideo Zrozumieć autyzm

Mama opowiedziała, jak rozpoznała autyzm u swojego dziecka

Pierwszym znakiem było to, że dziewczynka nie reagowała na swoje imię. Ponadto wzdrygała się i dziwnie poruszała palcami. Mama zauważyła, że Maddison zapomina także słowa, których już wcześniej używała. Zaniepokoił ją także chód dziewczynki. Poruszała się na palcach i często się cofała. Miała zaburzenia integracji sensorycznej, a czasem w niespodziewanym momencie potrząsała głową. Maddison wykonywała też powtarzalne ruchy, a kiedy patrzyła na swoich bliskich, mieli wrażenie, że spogląda nie na nich, a w dal. 

Zachowania dzieci ze spektrum autyzmu są często dla otoczenia niezrozumiałe, zaskakujące a czasem nawet przerażające

- mówiła jakiś czas temu w rozmowie z eDziecko.pl terapeutka Martyna Lasota.

Szczególnie w pierwszych latach, rodzicom trudno jest rozpoznać zaburzenia u swoich dzieci. Nagranie obejrzało niespełna pięć tysięcy osób. Rodzice w komentarzach dzielili się swoimi doświadczeniami, a niektórych zaniepokoiło to, że rozpoznają objawy u swoich dzieci. Warto wówczas skontaktować się z lekarzem, bo każdy przypadek jest indywidualny i to specjalista powinien poddać go diagnozie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.