Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021? Warto znać przepisy

Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021? Panująca epidemia koronawirusa wciąż utrudnia nam funkcjonowanie. Szczególnie trudno jest rodzicom, którzy w razie podejrzenia pociechy o kontakt z osobą zakażoną, muszą zorganizować opiekę w czasie kwarantanny.

Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021? Niektórzy wciąż tego nie wiedzą, mimo że pandemia trwa w naszym kraju już od marca 2020 roku. Mniej się boimy zachorowania niż na początku epidemii, także ze względu na szczepienie. Zdarza się, że nie zawsze przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, jednak ewentualną kwarantannę i izolację należy traktować poważnie.  

Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021?

Chociaż przywykliśmy już nieco do funkcjonowania w dobie pandemii koronawirusa, wciąż jeszcze pojawiają się wątpliwości co do postępowania w konkretnych sytuacjach. Kiedy dziecko trafia na przymusową kwarantannę, trzeba mu zorganizować opiekę w domu. Poza tym - co z pozostałymi domownikami? Odpowiedź na te pytania znajdziemy na stronie gov.pl.

Osoba, z którą mieszkam jest na obowiązkowej kwarantannie. Czy ja również muszę iść na kwarantannę?

Nie, jeśli nie miałeś bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie,  np.:

  • członkowie rodziny zamieszkujące z osobą, która została kwarantannowana ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą,
  • rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.
Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021? Zostają w domu

Czy muszę poddać się kwarantannie, gdy mieszkam z osobą przebywającą w izolacji?

Tak, osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.  Objęcie tej osoby kwarantanną nie wymaga decyzji organu PIS.

Kwarantannie podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie plus 7 dni po zakończeniu przez niego tej izolacji - czytamy na stronie gov.pl.

Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021? Zaszczepieni mają lepiej

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie gov.pl, osoba zaszczepiona na COVID-19 nie będzie skierowana na kwarantannę. Taka zasada została wprowadzona 28 grudnia 2020 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.