500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, 900 plus. Wszystko, co musicie wiedzieć o nowych i starych świadczeniach

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, nazywany "nowym 500 plus", został uchwalony przez Sejm. Oznacza to, że od 2022 roku rodzice będą mogli dostać nawet 12 tysięcy złotych na dziecko. Kto może ubiegać się o nowe 500 plus? I co ze starym świadczeniem 500 plus?

500 plus w nowej wersji, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Uchwalony w ostatnim czasie przez Sejm Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to finansowe wsparcie na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Młodzi rodzice świadczenie będą otrzymywać 1000 zł przez rok lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, świadczenie należy się na drugi i każde kolejne dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma zachęcić Polaków do zakładania większych rodzin. Z tego też powodu będą kolejne ulgi – świadczenie nie będzie zależne od dochodów i nie będzie opodatkowane.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus a 400 plus

Co więcej dodatkowo będzie wprowadzone świadczenie uzupełniające. Dodatkowe 400 złotych dostaną rodzice, którzy mają jedno dziecko w wieku od 12. do 36. miesięcy, a którzy ponoszą koszty z tytułu uczęszczania dziecka do żłobka czy klubiku dziecięcego. To pieniądze, które będą należeć się także jedynakom. Haczyk polega na tym, że 400 złotych nie będzie wypłacane rodzicom. Pieniądze mają trafiać bezpośrednio do żłobków czy klubów dziecięcych.

500 plus. Co z dotychczasowym świadczeniem?

500 plus, czyli program Rodzina 500 plus, nadal przysługuje wszystkim dzieciom. Jednak także standardowy program PiS-u przeszedł zmiany. Od przyszłego roku nie będzie już wypłat w gotówce. 500 plus będzie można dostać wyłącznie na konto. Konieczne jest także składanie wniosków co roku. inaczej pieniądze przepadną.

Liczą się także terminy. Rodzice, którzy nie złożą wniosków o 500 plus na czas, stracą pieniądze. Więcej na ten temat dowiesz się tu: Wypłata 500 plus: wrzesień 2021. Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość

Więcej o: