Odpis aktu urodzenia - jak złożyć wniosek o dokument?

Odpis aktu urodzenia - jak złożyć wniosek, który umożliwi otrzymanie tego dokumentu? Dowiedz się, w jakich sytuacjach będzie potrzebny taki akt i ile kosztuje jego wydanie.

Skrócony odpis aktu urodzenia

Skrócony odpis aktu urodzenia jest dokumentem, w którym zamieszcza się aktualną w bieżącej chwili treść aktu. Zawiera więc nazwisko, imię lub imiona dziecka i jego płeć. Następną podaną informacją w akcie okazuje się kraj, data oraz miejsce urodzenia dziecka. Na końcu pojawiają się nazwiska rodowe i imiona rodziców. Ze skróconego odpisu nie dowiesz się, jakie zmiany dokonywano w akcie na przestrzeni czasu. Jeśli tego potrzebujesz, możesz też wystąpić o sporządzenie wielojęzycznego dokumentu. W przypadku skróconego odpisu aktu urodzenia do wyboru są dwie formy: pisemna bądź elektroniczna.

wniosek o urlop macierzyńskiWniosek o urlop macierzyński 2021. Jak go wypełnić?

Odpis zupełny aktu urodzenia

Odpis zupełny aktu urodzenia, w przeciwieństwie do skróconego odpisu, zawiera w swojej treści wzmianki o wszelkich zmianach, które były dokonywane w dokumencie od chwili jego powstania. Tym samym dochodzi w nim do dokładnego powtórzenia treści aktu urodzenia.

Odpis aktu urodzenia – jak złożyć wniosek?

Odpis aktu urodzenia – jak złożyć wniosek, by zrobić to dobrze? Tak naprawdę masz trzy opcje. Możesz złożyć go osobiście, udając się do urzędu, za pośrednictwem listu lub przez Internet. W ostatnim przypadku potrzebny będzie Ci profil zaufany bądź e-dowód wraz z czytnikiem i potwierdzonym profilem zaufanym. Za ich sprawą zostanie zweryfikowana Twoja tożsamość.

Kiedy składasz wniosek o odpis aktu urodzenia, pamiętaj o tym, by zaznaczyć, w jakiej formie chcesz go dostać. Załącznikiem do wniosku powinno być potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. W przypadku, gdy zależy Ci na akcie urodzenia, który nie został wystawiony dla Ciebie, wraz z wnioskiem musisz dostarczyć dokument, mający potwierdzić Twój interes prawny.

Odpis aktu urodzenia: upoważnienie

Kto może otrzymać odpis aktu urodzenia? Upoważnienie do złożenia wniosku o taki dokument ma przede wszystkim osoba, której ten akt dotyczy. Kto jeszcze ma taką możliwość?

  • małżonek tej osoby;
  • ktoś z bliskiej rodziny (rodzic, siostra, brat, babcia, dziadek, wnuczka, wnuczek);
  • opiekun;
  • przedstawiciel ustawowy.

Prócz nich wniosek może złożyć ktoś, kto potwierdzi swój interes prawny za pomocą właściwego dokumentu, a także, w uzasadnionych przypadkach sąd, organizacja społeczna czy prokurator.

Odpis aktu urodzenia – ile kosztuje?

Ile kosztuje odpis aktu urodzenia? Jeśli potrzebujesz skróconego aktu urodzenia, zapłacisz za niego 22 złote. W przypadku odpisu zupełnego aktu urodzenia będzie to już kwota 33 złotych. W przypadku, gdy całą sprawę załatwia za Ciebie pełnomocnik, do powyższych kwot trzeba jeszcze doliczyć 17 złotych za pełnomocnictwo.

W przypadku, gdy złożysz wniosek za pośrednictwem Internetu, możesz zapłacić za niego, korzystając z dwóch sposobów:

  • płatność online – musisz wiedzieć, czy urząd, do którego składasz wniosek, przyjmuje płatności tego rodzaju, a także, czy Twój bank je udostępnia. Pamiętaj też, że operator dolicza do takiej płatności 0,59 zł za koszty, jakie ponosi;
  • przelew bankowy albo pocztowy.

Pamiętaj, że możesz też otrzymać odpis aktu urodzenia zupełnie bezpłatnie. Dotyczy to następujących spraw:

  • chęci uzyskania dowodu osobistego bądź paszportu;
  • alimentów;
  • w przypadku zatrudnienia;
  • świadczenia socjalnego;
  • ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego;
  • w sprawie przyznania kurateli, opieki czy adopcji.

Becikowe 2021. Kiedy becikowe przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o becikowe?Becikowe 2021. Kiedy becikowe przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o becikowe?

Odpis zupełny aktu urodzenia – do czego potrzebny?

Czasem chce się, by urząd wydał odpis zupełny aktu urodzenia. Do czego potrzebny będzie taki dokument? Przydaje się on szczególnie osobom, które zostały adoptowane i chciałyby dotrzeć do swoich biologicznych rodziców.

Zobacz też: Zasiłek rodzinny rozczarowuje wielu rodziców. "Szkoda wypełniać wniosek"

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?
Więcej o: