Zmiany w 500 plus. Rodzice muszą być czujni. Stare zasady przestaną obowiązywać

Zmiany w 500 plus zostały przyjęte przez Sejm. W świetle nowych przepisów obsługą programu będzie zajmował się ZUS. Rodzice nie otrzymają już pieniędzy do ręki.

Pogram "Rodzina 500+" jest głównym instrumentem polityki rodzinnej. Według informacji opublikowanych na stronie gov.pl jego głównym zadaniem jest redukcja ubóstwa wśród najmłodszych, poprawa sytuacji demograficznej oraz inwestycja w rodzinę. W ramach programu świadczeniobiorcom przysługuje 500 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia 18 roku życia.

Zmiany w 500 plus

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+", od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Rozszerzona formuła Programu pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin

- czytamy w rządowym komunikacie.

Meghan Markle i książę Harry chcą, by Lilibet poznała królową. Członkowie rodziny reagują sceptycznieMeghan chce, aby Lilibet poznała królową. Członkowie rodziny reagują sceptycznie

Zobacz wideo Dorota Szelągowska powiedziała o wadzie serca swojej córki

Aby dostać 500 plus, w tym roku rodzice mieli obowiązek złożenia wniosków. Mogli to robić od 2 lutego 2021 roku. Nowe przepisy dotyczące wypłaty środków ze świadczenia 500 plus zakładają pewne zmiany. Sejm uchwalił nowelizację programu, a w świetle nowych przepisów jego obsługą zajmie się ZUS. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia za okres sprzed 1 stycznia 2020 roku aż do zakończenia postępowania będą jednak realizowane przez dotychczasowe organy. Samorządy mają również kontynuować wypłacanie środków przyznanych przed 1 stycznia, aż do końca terminu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022. 

Rodzice będą musieli przyzwyczaić się do nowej formy składania wniosków, bo nie będzie można już tego zrobić osobiście w urzędzie, a jedynie drogą elektroniczną. Po wprowadzeniu zmian nie będzie można otrzymać  pieniędzy w gotówce, a środki będą wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. 

Trzeba zaznaczyć, że w latach 2016–2020 koszty obsługi świadczenia wyniosły ponad 1,6 mld zł. Wprowadzone zmiany mają je zminimalizować. Oszacowano, że w ciągu 10 lat dadzą oszczędności dla budżetu państw na poziomie około 3,1 mld zł.

KatechezaUczniowie wypisują się z religii. "Są klasy, gdzie nikt nie chodzi"

Więcej o: