Ile dni do lata jeszcze przed nami? Kiedy rozpocznie się astronomiczne i kalendarzowe lato?

Ile zostało dni do lata? Kiedy znów na niebie zagości słońce, a temperatura pozwoli na spędzanie czasu nad wodą? Sprawdź, kiedy zaczyna się kalendarzowe, a kiedy astronomiczne lato.

Odliczanie dni do lata, czyli ile zostało dni do lata 2022?

Ile dni zostało do lata? Zaczynamy się nad tym zastanawiać, kiedy tylko przyjdą pierwsze chłodne i jesienne wieczory. Dopiero co pożegnaliśmy wakacje 2021, a już odliczamy dni do kolejnego lata, kiedy spokojnie można spacerować w ubraniach z krótkim rękawkiem. Ale taka jest kolej rzeczy, że wszystko, co dobre kiedyś się kończy, a pożegnane lato wróci do nas za kilka miesięcy. Ile zostało dni do lata? Lepiej nie zaprzątać sobie tym na razie głowy, gdyż jest to całkiem spora liczba, która może tylko pogorszyć nam nastrój. Lepiej zastanowić się jak wykorzystać czas pozostały do powrotu wakacji.

Za ile dni lato kalendarzowe? Warto zapamiętać tę datę

 
 
 • 0

  dni

 • 0

  godzin

 • 0

  minut

 • 0

  sekund

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Za ile dni będzie lato kalendarzowe? Rozpoczyna się ono dokładnie 22 czerwca. Dni do pierwszego dnia lata odlicza nasz kalkulator. Jest to bardzo długi czas, jednak warto cierpliwie czekać, bo lato to zapowiedź wakacji, odpoczynku od obowiązków, ale też pięknej pogody i wyśmienitej zabawy w gronie przyjaciół. 

Daty rozpoczęcia pór roku w kalendarzu ustalone są umownie i co roku są dokładnie takie same. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę pory roku zmieniają się w związku ze zjawiskami astronomicznymi, które jednak występują co roku o delikatnie zmienionej porze, dlatego też zdecydowano się usystematyzować tę kwestię, wprowadzając konkretne, niezmienne daty, które widnieją w każdym kalendarzu. 

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Kiedy jest lato astronomiczne? Sprawdzamy

Kiedy jest lato astronomiczne? Otóż faktyczne nastanie lata, związane jest z położeniem Słońca. Mianowicie na półkuli północnej mamy do czynienia z latem astronomicznym wówczas, gdy Słońce góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Raka. W tym dniu w tej części świata mamy do czynienia z najdłuższym dniem w roku (szacuje się, że w niektórych miejscach może on trwać nawet 16 godzin). Astronomiczne lato rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach 21-22 czerwca. Przesilenie letnie w 2022 roku przypadnie dokładnie 22 czerwca. 

Lato. Odliczanie do lata meteorologicznego

Jeśli chcemy sobie maksymalnie skrócić odliczanie do lata, wówczas powinniśmy przede wszystkim wypatrywać lata termicznego. W meteorologii występuje bowiem nieco inny podział na pory roku związany ze zmianami temperatur. Według niego lato rozpoczyna się już 1 czerwca, co oznacza, że przyjdzie nam na nie poczekać jeszcze nieco ponad osiem miesięcy.

Do lata zostało jeszcze bardzo dużo czasu

Do lata meteorologicznego zostało jeszcze 245 dni, jednak już teraz warto zadbać o formę. Kiedy aura nie będzie sprzyjać już uprawianiu sportu na świeżym powietrzu, warto rozejrzeć się za zajęciami na basenie lub fitnessem i siłownią. Dzięki temu zachowamy naszą sprawność fizyczną, kondycję, a gdy przyjdzie wiosna i lato nasza sylwetka będzie nienaganna. Ponadto warto pamiętać, że aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu - każdy z nas powinien zadbać o jej odpowiednią porcję każdego dnia. Przyniesie to wielkie korzyści układowi krążenia, ale także mięśniom i stawom. 

Zobacz też: Ile dni do Dnia Nauczyciela, czyli kiedy przypada Święto Edukacji Narodowej w 2021 roku?

Więcej o: