Ile dni do zimy jeszcze przed nami, czyli kiedy możemy spodziewać się pierwszych oznak nowej pory roku?

Ile zostało dni do zimy? Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa, astronomiczna, a kiedy meteorologiczna zima? Sprawdź już teraz i przygotuj się na ochłodzenie.

Odliczanie dni do zimy, czyli ile zostało dni do zimy

Ile zostało dni do zimy? Dopiero powitaliśmy kalendarzową i astronomiczną jesień, a część z nas już zastanawia się kiedy przerodzi się ona w mroźną zimę. Każdy człowiek ma własne preferencje co do pory roku. Większość woli te ciepłe miesiące, typowo wiosenne i letnie. Ale jest także wielu amatorów zimowych tygodni, podczas których towarzyszy nam atmosfera zbliżających się świąt, a także możliwość uprawiania zimowych dyscyplin sportowych. Zimą także rozpoczyna się karnawał, czas bali, studniówek i innych wystawnych imprez. Tak więc zimą nie można się nudzić, pod warunkiem, że mamy właściwe nastawienie do tej pory roku, a odliczanie do niej dni możemy rozpocząć już teraz!

Za ile dni zima kalendarzowa u nas zagości? Sprawdzamy

 
 
 • 0

  dni

 • 0

  godzin

 • 0

  minut

 • 0

  sekund

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Jeśli zastanawiasz się, za ile dni będzie zima kalendarzowa, to śpieszymy z odpowiedzią, że przyjdzie ci jeszcze poczekać aż do 22 grudnia. Właśnie ten dzień umownie jest przyjęty jako data rozgraniczająca koniec jesieni i początek zimy. Widać więc jasno, że kalendarzowa zima rozpoczyna się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, które są szczególnie pięknie celebrowane w kościele rzymskokatolickim, ale także prawosławnym (choć tu Boże Narodzenie obchodzone jest z opóźnieniem wynikającym ze stosowania innego kalendarza - juliańskiego). 

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Kiedy jest zima astronomiczna? Czym różni się od zimy kalendarzowej?

Kiedy i czym jest zima astronomiczna? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i poznają ją już dzieci w szkole podstawowej. Astronomiczne pory roku wyznaczane są przez zjawiska związane ze Słońcem i jego górowaniem nad równikiem i zwrotnikami. W przypadku astronomicznej zimy rozpoczyna się ona na półkuli północnej w momencie, gdy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Ten moment zazwyczaj przypada w okolicy 22 grudnia. W 2021 roku astronomiczna zima rozpocznie się dokładnie 21 grudnia (wtorek).

Zima: odliczanie dni do zimy meteorologicznej

Zima jest też wiązana z meteorologią, czyli nauką o pogodzie. W takim ujęciu odliczanie do zimy jest znacznie krótsze, gdyż zaczyna się ona już 1 grudnia i trwa do ostatniego dnia lutego. Podział na pory roku w meteorologii jest nieco inny - każda pora roku zaczyna się pierwszego dnia miesiąca i trwa dokładnie trzy miesiące. Ułatwia to prowadzenie statystyk i przewidywanie zmian w pogodzie i klimacie. 

Zobacz też: Czy morsowanie jest bezpieczne dla dzieci? Morsowanie z niemowlakiem - od jakiego wieku?

Więcej o: