W dolnośląskich szkołach brakuje nauczycieli. Rodzice chcą prowadzić lekcje

"Coraz więcej nauczycieli odchodzi z pracy. W naszym województwie brakuje ok. 600 pedagogów" - mówiła w radiu "Rodzina" posłanka Agnieszka Dziemanowicz-Bąk. Rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i zadeklarowali, że do czasu znalezienia pedagogów, sami mogą prowadzili zajęcia.

Minął już miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego, a w dolnośląskich placówkach wciąż brakuje nauczycieli. Jak mówił w radiu "Rodzina" dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, lista wakatów na stanowisko nauczyciela ogłaszana jest na stronie Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Na jej podstawie obliczono, że w regionie brakuje obecnie 548 nauczycieli.

Kiedyś dyrektor przebierał w ofertach, teraz cieszy się, że ktoś chce u niego pracować 

- dodała z kolei Dorota Wójcik-Hetman ze Stowarzyszenia Dyrektorów Wrocławskich Szkół Podstawowych w rozmowie z Wirtualną Polską. 

Zobacz wideo Poranna rozmowa ze Sławomirem Broniarzem (24.04.2019)

Rodzice chcą pomóc i prowadzić lekcje

Braki kadrowe to dla placówek ogromne komplikacje. Przykładowo Radio Wrocław niedawno informowało o tym, że pięć dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego z pracy w Szkole Podstawowej nr 34 we Wrocławiu zrezygnował anglista. W efekcie do czasu znalezienia zastępstwa, uczniowie nie mieliby lekcji angielskiego. Wówczas jedna z mam zaproponowała, że to ona poprowadzi lekcje. Mimo że do tego nie doszło, bo dyrekcji udało się znaleźć nowego pedagoga, wiele placówek znajduje się w podobnej sytuacji.

Religia w szkole nie jest przedmiotem obowiązkowym. Dziecko trzeba na nią zapisać, a nie zgłosić jego wypisanie.Sześcioro licealistów ma religię, reszta klasy spędza okienko w bibliotece. "To karanie uczniów"

Według dolnośląskiego kuratora oświaty problemem są płace. Nauczyciele po studiach magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego zarabiają:

  • stażyści 2949 zł,
  • kontraktowi 3034 zł,
  • mianowani 3445 zł, 
  • dyplomowani – 4046 zł.

Najwięcej wakatów dla nauczycieli znajduje się we Wrocławiu — jest ich aż 350. Jednak również w innych miastach odnotowuje się braki kadrowe. Nauczycieli szukają szkoły i przedszkola w Wałbrzychu, Długołęce, Legnicy i Oławie, a nawet w mniejszych miejscowościach jak Gromadka, Dobrzykowice czy Marcinkowice. 

Stawki w przedszkolach są tak niskie, że więcej można zarobić na kasie w Biedronce czy Lidlu, więc nie dziwię się koleżankom i kolegom

- mówił w rozmowie z WP Wrocław dyrektor jednego z wrocławskich liceów i dodał, że często rodzice pomagają w znalezieniu kompetentnych pedagogów. 

Dni wolne od szkoły 2021/22. Już wkrótce uczniowie odpoczną od naukiDni wolne od szkoły 2021/22. Już wkrótce uczniowie odpoczną od nauki

Więcej o: