Ile dni do wiosny przed nami? Kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Ile dni do wiosny jeszcze przed nami? Jak wiele czasu pozostało do tej ulubionej pory roku, która zwiastuje odradzanie się wszystkiego i ponowny rozkwit? Sprawdzamy!

Odliczanie dni do wiosny, czyli ile zostało dni do wiosny

Odliczanie dni do wiosny zazwyczaj zaczyna się pod koniec zimy. Kiedy każdy odczuwa już zmęczenie przeciągającymi się chłodami i tym, że wieczór zaczyna się bardzo wcześnie, myśli powoli zaczynają uciekać ku wiosennym dniom, kiedy można złapać nieco słońca i wreszcie poczuć powiew letniego wiatru. Ile zostało dni do wiosny? Otóż w tym roku minęła ona bezpowrotnie, a do następnej przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. Jednak warto pamiętać, że czas płynie szybko i nim się obejrzymy, wiosna znów zawita do naszych drzwi. 

Za ile dni wiosna kalendarzowa? Poznaj dokładną datę

 
 
 • 0

  dni

 • 0

  godzin

 • 0

  minut

 • 0

  sekund

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Wiosna to bardzo pozytywna pora roku. Po długiej, mroźnej zimie jest ona zapowiedzią nowości i świeżości. Widać to zwłaszcza w świecie przyrody - rośliny budzą się do życia, zaczynają kwitnąć. Podobnie zwierzęta - one także zaczynają opuszczać swoje legowiska, w których spędzały największe mrozy. Wiosna kalendarzowa przypada 21 marca. Za ile to będzie dni? Dni do początku wiosny odlicza nasz kalkulator.

21 marca jest dniem symbolicznym. Wtedy bowiem żegnamy zimę znanym zwyczajem topienia Marzanny. Słomiana kukła przypominająca kobietę ma być ucieleśnieniem zimy, która 21 marca opuszcza nas na dobre. W tym dniu obchodzony jest także dzień wagarowicza, co oznacza, że wielu uczniów "rezygnuje" tego dnia z lekcji, aby świętować nadejście nowej pory roku.

Zobacz też: Tradycje wiosenne- wesołe pisanki, a może kolorowe Holi? Sprawdź gotowe pomysły na rodzinną zabawę

Kiedy jest wiosna astronomiczna? Sprawdźmy

Kalendarzowa i astronomiczna wiosna czasem pokrywają się w czasie, jednak zazwyczaj dzieli je dzień. Dzieje się tak dlatego, że nastanie wiosny astronomicznej, związane jest ze zjawiskiem równonocy wiosennej, która co roku przypada w nieco innym momencie. Równonoc ma miejsce wtedy, kiedy Słońce góruje nad równikiem, dzięki czemu długość dnia i nocy jest zbliżona. Kiedy będzie wiosna astronomiczna 2022? Przypada 20 marca 2022 r.

Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Wiosna: odliczanie. Kiedy zaczyna się wiosna meteorologiczna?

Odliczanie do wiosny będzie nieco krótsze, jeśli czekamy na tzw. wiosnę meteorologiczną. Czym jest wiosna meteorologiczna? Otóż jest to moment, kiedy zaczynają być dostrzegane zmiany w pogodzie. Pojawiają się ciepłe masy powietrza, które wpływają na podniesienie temperatury i spadek wilgotności. Ten moment przypada dokładnie na 1 marca każdego roku. Wiosna meteorologiczna trwa do ostatniego dnia maja.

Zobacz też: Ile dni do Dnia Nauczyciela, czyli kiedy przypada Święto Edukacji Narodowej w 2021 roku?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.