Ile dni do jesieni? Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna jesień?

Ile dni do jesieni? Kiedy definitywnie przyjdzie nam pożegnać letnie stroje i zastąpić je kurtkami i czapkami? Niestety stanie się to szybciej niż byśmy tego chcieli...

Odliczanie dni do jesieni, czyli ile zostało dni do rozpoczęcia jesieni?

Ile dni do jesieni zazwyczaj zastanawiamy się wtedy, gdy rozpoczyna się rok szkolny. 1 września każdego roku jest tym przełomowym momentem, kiedy należy bezpowrotnie pożegnać beztroski,letni czas i rozpocząć przygotowania do jesieni i kolejnego roku nauki czy pracy. I choć oficjalnie lato trwa jeszcze kilkanaście dni, to jednak w powietrzu czuć nadchodzącą zmianę. Ile zostało dni jesieni? Przed nami niemal trzy jesienne miesiące.

Jesień jest jedną z czterech pór roku występującą na naszej szerokości geograficznej. Po upalnym lecie przychodzi obniżenie temperatury, któremu często towarzyszą obfite opady. Dzień robi się krótszy. Jest to też czas kiedy wiele osób popada w marazm i wykazuje większe skłonności do zachowań depresyjnych, co jest konsekwencją pogarszającej się aury i braku słońca. Niemniej jednak warto szukać pozytywnych stron jesieni, która w swoim złotym wydaniu potrafi być na prawdę przyjemną porą roku. Wszystko zależy od nastawienia!

Kiedy zmiana czasu na zimowy? (zegar - zdjęcie ilustracyjne) Kiedy jest zmiana czasu na zimowy? Już niedługo przestawiamy zegarki

Za ile dni jesień? Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień?

 
 
 • 0

  dni

 • 0

  godzin

 • 0

  minut

 • 0

  sekund

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Jeśli zastanawiasz się za ile dni jesień, to przyjdzie nam poinformować cię, że przegapiłeś w tym roku jej nadejście. Kalendarzowa jesień rozpoczyna się bowiem dokładnie 23 września. Miało to miejsce kilka dni temu i jak dotąd ta pora roku nie dała nam się jeszcze we znaki, a wręcz przeciwnie - dzięki dość pogodnym i ciepłym popołudniom prezentuje się całkiem przyzwoicie. 

Zobacz wideo Jedna dynia, obiad z dwóch dań - idealny na jesień

Kiedy jest jesień astronomiczna?

Data jesieni kalendarzowej jest ustalona jasno i zawsze przypada dokładnie w ten sam dzień. Jest to bowiem termin umowny. Tymczasem wiele osób zastanawia się kiedy jest jesień astronomiczna? Ten moment uzależniony jest od zjawiska astronomicznego, co sprawia, że jest on ruchomy. O jakie zjawisko chodzi? Oczywiście o równonoc jesienną, czyli moment kiedy Słońce góruje nad równikiem. W tym dniu dzień i noc mają dokładnie taką samą długość - stąd nazwa równonoc. 

W 2021 roku jesień astronomiczną powitaliśmy dokładnie w środę, 22 września, o godzinie 21.21. W tym momencie Słońce przeszło przez tzw. punkt Wagi.

Jesień. Odliczanie do końca pory roku

Odliczanie do końca jesieni czas zacząć. Warto wiedzieć, że zima rozpoczyna się dopiero pod koniec grudnia, a dokładnie 22 dnia tego miesiąca (kalendarzowa). W tym przypadku dochodzi do tzw. przesilenia zimowego, w którym to momencie noc jest najdłuższa w roku. Po tym dniu stopniowo zaczyna się wydłużać dzień, aby wreszcie, gdy nadejdzie równonoc wiosenna wyrównać się długością z nocą. 

Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

Jak poradzić sobie z jesiennym nastrojem?

Przede wszystkim najważniejsze jest zachowanie pozytywnego nastawienia. Warto zorganizować sobie zajęcia sportowe, które pozwalają uwalniać się hormonom pozytywnie wpływającym na nasz nastrój. Drugą ważną kwestią jest przegląd garderoby i zaopatrzenie się w ciuchy, które zagwarantują nam wygodę i komfort termiczny. Podobnie jest z butami - te także powinny nadawać się na jesienną pluchę, która prędzej czy później nas dopadnie. Warto też uzupełnić szafki kuchenne w zapas kakao i dobrej kawy, które w pochmurne dni pozwolą nam się ogrzać i zrelaksować. 

Zobacz też: Jesień 2021. Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna i kalendarzowa?

Więcej o: