900 plus niebawem stanie się faktem. To nie waloryzacja. Środki dostaną niektórzy

900 plus w praktyce nie zastąpi 500 plus, dlatego osoby liczące na waloryzację dotychczasowego świadczenia mogą być rozczarowane. W niektórych sytuacjach rodzice mogą jednak liczyć na zastrzyk gotówki.

Program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i jako główny instrument polityki rodzinnej miał za zadanie realizację trzech następujących celów: poprawę sytuacji demograficznej, edukację ubóstwa wśród najmłodszych oraz inwestycję w rodzinę. W tym roku rodzice muszą przygotować się na pewne zmiany dotyczące świadczenia. 

900 plus niebawem stanie się faktem

Zgodnie z nowymi przepisami obsługą świadczenia "Rodzina 500 plus" będzie teraz zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dotychczas było to zadanie samorządów). Ponadto po zmianach rodzice będą mogli złożyć wnioski jedynie drogą elektroniczną. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze na wskazany numer konta, dlatego osoby, które nie mają konta w banku, będą musiały je założyć. Chociaż nie zapowiedziano waloryzacji świadczenia, w niektórych przypadkach otrzymanie "900 plus" będzie możliwe. Wyjaśniamy, na jakich zasadach.

Zdalne nauczanie październik 2021. Zdalne nauczanie październik 2021. "Przepisy sanitarne są tylko na papierze"

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk przebrała się za mamę. Ogląda "Złotopolskich"?

Już od przyszłego roku zapisany w Polskim Ładzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapewni niektórym rodzicom porządny zastrzyk gotówki, bo aż 12 tys. zł. Żeby dostać pieniądze, trzeba jednak spełnić określone warunki. Chodzi o liczbę dzieci. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał dopiero na drugie i każde kolejne dziecko 12. a 36. miesiącem jego życia. Pieniądze będzie można otrzymać korzystając z innych świadczeń, takich jak "Rodzina 500 plus", czy "Dobry Start". To rodzice wybiorą, w jakiej formie otrzymają pieniądze. W zależności od preferencji będzie można otrzymać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, lub 1000 zł miesięcznie, ale tylko przez rok.

Trzeba jednak zaznaczyć, że rodzice jedynaków nie będą całkowicie pominięci. Mogą liczyć na rekompensatę wysokości 400 zł miesięcznie na dziecko pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Środki będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z opieką 

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia

- cytowało Radio Zet komunikat podany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W połączeniu z 500 plus dodatkowe 400 zł zagwarantuje łącznie 900 zł miesięcznie, dlatego przez niektórych jest potocznie nazywane "900 plus".

Zofia ZborowskaZofia Zborowska pokazała zdjęcie z dzieciństwa. Fani piszą o włosach. "Urocze afro"

Więcej o: