Zmiany w 500 plus. Ważne informacje dla rodziców. "Może się okazać, że jesteśmy 'ugotowani'"

Zmiany w 500 plus zostały przyjęte przez Sejm i wkrótce trafią do Senatu. Rząd, aby zaoszczędzić wprowadził kilka modyfikacji. Rodzice już niedługo nie będą mogli składać wniosków w formie papierowej, a gotówki nie dostaną do ręki. Dla wielu osób będzie to spore utrudnienie.

Zmiany w 500 plus niepokoją nie tylko rodziców, ale również gminy. Podobnie jak w przypadku świadczenia "Dobry Start" program przeszedł kilka modyfikacji, których celem była po prostu oszczędność. W latach 2016–2020  na obsługę programu rząd wydał ponad 1,6 mld zł. Dzięki projektowanym zmianom koszty dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Zobacz wideo Trzynasta emerytura, 500+ na każde dziecko. Obietnice PiS

Już od tego roku w przypadku dodatkowej gotówki na wyprawkę, rodzice muszą składać wnioski online do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To samo czeka wkrótce beneficjentów programu 500 plus. Na jakie zmiany muszą się przygotować?

Zmiany w 500 plus. Ważne informacje dla rodziców

Zgodnie z nowymi przepisami obsługą świadczenia "Rodzina 500 plus" będzie teraz zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dotychczas było to zadanie samorządów). Dla gmin nie jest to dobra wiadomość.

Plac zabaw w parku Bródnowskim500 plus - zmiany w świadczeniu już pewne. "Program może się posypać"

Jeżeli 500 plus trafi do ZUS-u, to wszystkie nasze wskaźniki budżetowe w samorządach, mówiąc krótko - zawalą się. Jeśli do tego stracimy środki z uwagi na zmiany przy rozliczaniu PIT-u, czyli zwolnienie przy dochodach do 30 tys. zł, to może się okazać, że jesteśmy "ugotowani"

- mówił Portalowi Samorzadowemu Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

Ponadto po zmianach rodzice będą mogli złożyć wnioski jedynie drogą elektroniczną, a pieniądze dostaną na wskazany numer konta. Ci, którzy nie posiadają konta w banku, będą musieli je założyć.

Zbiórka artykułów szkolnych potrwa do 25 sierpnia.300 plus - do kiedy? "Cała lista zakupów. Od ryzy papieru po papier toaletowy"

Więcej o: