Aleksandra Kwaśniewska normalizuje świadomą bezdzietność. Agnieszka Hyży: Głośno i wyraźnie

Aleksandra Kwaśniewska nie posiada dzieci i jest to jej świadomy wybór. Córką byłej pary prezydenckiej mówi w mediach o tym, że niewinne pytania o posiadanie dzieci mogą ranić i stara się normalizować świadomą bezdzietność. Na jej ostatnie wypowiedzi zareagowała Agnieszka Hyży.

W minionym tygodniu Aleksandra Kwaśniewska udzieliła wywiadu Wirtualnej Polsce, w którym poruszyła temat świadomej bezdzietności. Jak podkreśliła: to, że kobieta nie ma dzieci, nie jest powodem, aby była ignorowana albo zmuszana do tłumaczenia się ze swoich życiowych decyzji. Kwaśniewska zwróciła też uwagę na to, że po porodzie wiele kobiet nie odnajduje się w roli matek, dlatego że zdecydowały się na posiadanie dziecka przez presję społeczeństwa, a nie był to ich własny wybór.

Zobacz wideo Aleksandra Kwaśniewska: Rodzice dawali mi ogrom wolności. Podbierała mamie ubrania?
 Matek raczej się nie pyta, dlaczego się zdecydowały na dzieci. Jest to traktowane jako oczywisty wybór, a tak naprawdę powody bywają zaskakujące

- dodała i podkreśliła: "one czują się przymuszane".

 Aleksandra Kwaśniewska o świadomej bezdzietności

 W "Mieście Kobiet" z kolei prowadząca podzieliła się swoim uczuciem osamotnienia, kiedy jej przyjaciółki rozpoczęły przygodę z macierzyństwem.

Dla mnie, jako dla osoby bezdzietnej, która ma wiele przyjaciółek, które mają dzieci, jak ta ostatnia zaszła w ciążę poczułam się niemalże zdradzona. Po prostu nagle się okazało, że ja uczestniczę w rozmowach, które są ciągle o dzieciach, a ja nie mam nic do powiedzenia w tym temacie. Ja się czuję teraz taka troszeczkę osamotniona

- powiedziała. Na swoim profilu na Instagramie Aleksandra Kwaśniewska zdradziła, że jej wyznanie spowodowało lawinę wiadomości od bezdzietnych kobiet.

 
Cieszy mnie, że poruszyłyśmy temat, który okazał się tak bardzo dla Was ważny, ale zasmuca poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć. Mam ogromną nadzieję, że uda nam się znormalizować temat świadomej bezdzietności, a także uwrażliwić ludzi na to, jak bardzo mogą ranić „niewinne" pytania. Wierzę, że jeśli będziemy o tym mówić głośno i wyraźnie, to w końcu nas usłyszą

- napisała. Pod jej postem pojawiło się wiele komentarzy, a wśród komentujących zabrała głos m.in. Agnieszka Hyży i Agnieszka Woźniak-Starak. 

To bardzo Ważne Ola co napisałaś! Głośno i wyraźnie. Ściskam Was

- napisała pierwsza z nich, a Woźniak-Starak dodała:

Nie mam dzieci i jest mi z tym dobrze, czy komuś się to podoba, czy nie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.