"Alicję w Krainie czarów" zna każdy. Mało kto wie, że historia prawdziwej Alicji kryje mroczną tajemnicę

Za kultową książką dla dzieci "Alicją w Krainie Czarów", kryje się tajemnica, którą od lat próbują rozwikłać literaturoznawcy oraz historycy. Najprawdopodobniej Lewis Carroll chciał poślubić swoją muzę i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Alice Liddell miała wówczas 11 lat. Badacze twierdzą również, że fragment książki, w którym Alicja wpada do króliczej nory, jest metaforą, która kryje za sobą mroczne drugie dno.

Alice Liddell była czwartym dzieckiem Henry'ego i Loriny Liddellów, z którymi przyjaźnił się Lewis Carroll. Po raz pierwszy historię o Alicji usłyszała na łodzi płynącą Tamizą z Oksfordu do Godstow (Wielka Brytania), miasta te są położone na północny-zachód od Londynu. Wówczas Carroll opowiedział jej oraz jej siostrom bajkę o Alicji i jej przygodach, po tym jak wpadła do króliczej nory. Ojciec dziewczynek poprosił pisarza, aby ten spisał swoją historię i tak po kilku miesiącach, w listopadzie 1864 roku Lewis Carroll wręczył Alicji rękopis "Alicji w Krainie Czarów". 

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

Kontrowersje wokół relacji Alice Liddell i Lewisa Carrolla

W 1855 roku Lewis Carroll a właściwie Charles Dodgson zapoznał się z rodziną Liddellów, początkowo zaprzyjaźnił się z rodzicami Alice, a później z nią i jej rodzeństwem. Pisarz uwielbiał spędzać czas z dziećmi, opowiadał im historię oraz robił zdjęcia. Pojawiło się wiele doniesień, że artysta szczególnie upodobał sobie fotografowanie małej Alice, która była dla niego źródłem inspiracji. Dodgson był samotnikiem. Jąkał się, nie czuł się pewny siebie, tworzył swój własny świat. Być może dlatego lepiej czuł się w towarzystwie dzieci. 

Relacje Carrolla z rodziną Liddellów uległy znacznemu pogorszeniu w czerwcu 1863 roku. Niestety nie wiadomo co spowodowało ochłodzenie stosunków między przyjaciółmi. Pojawiły się pogłoski, że artysta chciał poślubić 11-letnią Alice. W latach 30. ubiegłego wieku badacze zajmujący się twórczością pisarza doszli do wniosku, że fragment książki, w którym Alicja wpada do nory, może być metaforom stosunku seksualnego.Teorie na temat ukrytych znaczeń "Alicji w Krainie Czarów" zaczęły się mnożyć w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy książka zyskała status kultowej w środowisku hipisów. Pełen symboliki, magii, tajemnic i dwuznaczności utwór zaczęto wówczas odczytywać jako narkotyczną wizję autora, który miał być uzależniony od substancji psychoaktywnych. Nigdy jednak tego nie udowodniono. 

Zdjęcia Alice Liddell. Taka była moda?

Lewis Carroll był fotografem-amatorem. Artysta fotografował m.in. osoby dorosłe, dzieci, pejzaże i martwą naturę. Okazuje się, że połowa ze wszystkich zdjęć, które zrobił - było ich 3 tysiące, przedstawia dzieci, w tym Alice Liddell. Badacze twórczości Carrolla nie potwierdzają, jakoby miał dopuszczać się niestosownego zachowania wobec dzieci, z drugiej strony brak dowodów odrzucających to założenie. Fotograficzna fascynacja dziećmi, kończyła się, gdy te zaczynały wkraczać w okres dorastania. Po raz ostatni fotograf uwiecznił Alice, kiedy dziewczyna miała 18 lat. Mimo że obecnie fotografie Carrolla wzbudzają kontrowersję, wpisują się one w trend fotograficzny epoki wiktoriańskiej.

L. Carroll, The Beggar Maid, 1858L. Carroll, The Beggar Maid, 1858 The Life and Letters of Lewis Carroll / Wikimedia Commons / Domena Publiczna

Wiele osób jednak podkreśla, że nie o samą ówczesną modę w fotografii chodzi, bo rzekomo po śmierci autora, spalone miało zostać wiele zdjęć nagich dziewczynek, które robił już po zakończeniu bliskich relacji z rodziną Liddellów. I choć spotkaniom z dziećmi przyjaciół zawsze miał towarzyszyć ktoś jeszcze, to nadal niewyjaśnione zostaje to, co wydarzyło się w dniach opisanych na wyrwanych kartkach z pamiętnika Lewisa Carolla. Co chciał ukryć? Czego się wstydził? Biografowie pisarza zwracają szczególną uwagę na trzy dni, w czasie których mógł wyznać Alice miłość i poprosić o jej rękę rodziców. Inni uważają, że Carroll miał romans ze starszą siostrą Alicji, Loriną, lub guwernantką dzieci i stąd jego przyjaźń z Lidellami musiała się zakończyć. Dowodów na potwierdzenie którejkolwiek z tych teorii nigdy nie znaleziono. Co wydarzyło się dalej? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że był to koniec przyjaźni a ich relacji nie uratowało nawet wydanie "Alicji w Krainie Czarów". 

Alice w wieku 20 latAlice w wieku 20 lat Julia Margaret Cameron / Domena Publiczna / Wikimedia Commons

Alice w 1880 roku wyszła za mąż za Reginalda Hargreavesa. Ich znajomość miała poprzedzić historia złamanego serca Alice, choć niektórzy mówią, że z księciem Leopoldem łączyła ją jedynie przyjaźń. Książe, który studiował w Oksfordzie, często gościł w domu Liddellów, ale to za mało, by doszło do mezaliansu. Młodzi pozostali jednak sobie bliscy. Córka Leopolda otrzyma imię Alice, a on zostanie ojcem chrzestnym jej syna. Zamążpójście zajmie jej jeszcze trochę czasu, a wybrankiem zostanie majętny pan Hargreaves. Życie nie oszczędzało jej chwil radości i rozpaczy. Przeżyła śmierć dwóch z trzech synów, by spłacić długi sprzedała rękopis "Alicji w Krainie Czarów". Zmarła schorowana w 1934 r. Carroll zmarł 36 lat wcześniej na zapalenie płuc. 

Alice w wieku 80 latAlice w wieku 80 lat W. Coulbourn Brown - Rosenbach Museum / Wikimedia Commons / Domena Publiczna

Zobacz też: Tajemnica jeziora Bodom. 60 lat temu doszło do zbrodni, której do dziś nie udało się wyjaśnić

Więcej o:
Copyright © Agora SA