Uczeń pokazał plan lekcji. Prawie 50 godzin tygodniowo. "Zawsze był taki zawalony. Jestem zmęczony"

Lekcje w szkołach od rana do wieczora wzbudzają wiele emocji. Oburzeni uczniowie pokazują swoje plany lekcji w sieci i porównując je ze sobą - Zdziwiłem się, jak zobaczyłem plan zajęć ucznia, który jest oburzony, bo ma 40 lekcji tygodniowo. Ja mam prawie 50 godzin zajęć - mówi przyszły maturzysta w rozmowie z eDziecko.pl.

Rozpoczęcie roku szkolnego w trybie stacjonarnym wzbudziło wiele emocji. Uczniowie skarżą się, że spędzają w placówkach praktycznie cały dnie, bo muszą nadrabiać zaległości powstałe w wyniku zdalnego nauczania. Ośmiogodzinny dzień pracy potrafi być prawdziwą udręką, ale teraz wyobraźmy sobie produktywność w szkole podczas dziesięciu godzin lekcyjnych. Niestety to rzeczywistość jednego z licealistów, który pokazał nam swój plan lekcji. Oniemieliśmy z wrażenia. To jest dopiero wyzwanie. 

Uczeń ma prawie 50 godzin zajęć tygodniowo. "Mój plan lekcji zawsze był taki zawalony"

Jeden z uczniów lubelskiego liceum ogólnokształcącego w rozmowie z eDziecko.pl przyznał, że jest zdziwiony oburzeniem swoich rówieśników związanych z planami zajęć szkolnych. Nastolatek podkreślił, że jest członkiem jednej z uczniowskich grup na Facebooku, gdzie stale widzi posty związane nie tylko z wymaganiami szkolnymi, ale coraz częściej z planami lekcji. Uczniowie proszą społeczność o porady i doszukują się szczegółów w statutach, aby móc domagać się zmian. Przyszły maturzysta uważa, że uczniowie narzekający na liczbę godzin spędzanych w szkole, powinni zastanowić się, czy faktycznie mają tak źle. 

Zawalony plan lekcji. Ponad 40h tygodniowo. Uczeń się żali: Nie mam czasu, aby się rozwijać. Jestem wycieńczonyZawalony plan lekcji. Uczeń się żali: Nie mam czasu, aby się rozwijać. Jestem wycieńczony

Nastolatek nie okazał się gołosłowny i pokazał nam swój plan zajęć, który bardzo nas zdziwił. Uczeń ma tygodniowo aż 50 godzin lekcyjnych. Zapytaliśmy go o szczegóły.

Mój plan lekcji zawsze był taki zawalony, bo oprócz nauki bardzo ważny jest dla mnie sport. Trenuję siatkówkę. Zdziwiłem się, jak zobaczyłem plan lekcji ucznia, który jest oburzony, bo ma 40 lekcji tygodniowo. Ja mam prawie 50 godzin zajęć, a w tym aż 16 godzin treningów - 2 godziny basenu i wychowania fizycznego oraz 14 godzin treningów. Inne klasy mają tylko 2 godziny wychowania fizycznego i zaledwie 1 godzinę basenu

- zdradza. 

Uczeń pokazał plan lekcji. 50 godzin tygodniowo. 'Jestem zmęczony i ciągle chce mi się spać'.Uczeń pokazał plan lekcji. 50 godzin tygodniowo. 'Jestem zmęczony i ciągle chce mi się spać'. Archiwum prywatne

Katecheza w liceum w ŁodziReligia w planie lekcji w środku dnia. "Jutro już mam okienko"

"Nie jest to dziwny plan zajęć, ale uporczywy"

Uczeń podkreślił, że taki tryb zajęć nie przeszkadza mu w normalnym funkcjonowaniu. Jednym z plusów szkoły sportowej jest to, że na treningi nie trzeba dojeżdżać. Do tego plan lekcji jest dostosowany do zajęć szkolnych. - Wszystko jest zapewnione. Możemy się rozwijać. Do zeszłego roku trenowałem dodatkowo w klubie. Wiązało się to z podwójnymi treningami w tygodniu i meczami w weekendy. Wtedy było naprawdę ciężko - twierdzi. 

Nie jest to dla mnie dziwny plan zajęć, ale uporczywy. Codziennie spędzam 10 godzin w szkole. Jedynie w piątek kończymy nieco wcześniej. Czasem, jak przychodzę do domu po 2 treningach w ciągu dnia, to jestem zmęczony i chce mi się spać, ale jakoś daje radę się uczyć. Nie ukrywam, że wolałbym mieć mniej lekcji w tygodniu, ale nie narzekam

- mówi nastolatek. Przyszły maturzysta podkreśla, że idąc do klasy o profilu sportowym wiedział, na co się pisze. Rodzice niejednokrotnie uświadamiali go, że sport może iść w parze nauką, ale trzeba się poświęcić. - Mamy wielu nauczycieli, którzy sami przyznają, że najbardziej lubią klasy sportowe. Rozumieją naszą sytuację. Czasem traktują nas ulgowo. Treningi rozwijają nas fizycznie, ale i uczą nas myśleć. Nasz trener robi tak, że nie da się grać bez myślenia. Gdyby nie plan lekcji, byłbym zadowolony w stu procentach - dodaje. 

Odbudowana po pożarze Szkoła Podstawowa w Cedzynie (gm. Górno)Zdalne nauczanie - od kiedy? "Obstawiam najdalej koniec października"

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego
Więcej o: