Wielka Brytania. Dzieci od 12. do 15. roku życia mogą się szczepić. Rodzic przeciwko? To bez znaczenia

W poniedziałek 13 września minister zdrowia Wielkiej Brytanii Sajid Javid podjął decyzję o rozszerzeniu programu szczepień na dzieci z grupy wiekowej od 12 do 15 lat. Przed szczepieniem, uczniowie powinni okazać lekarzowi zgodę opiekuna, ale nie zawsze jest to konieczne. W sytuacji, kiedy dziecko nie posiada zgody rodzica, a chce być zaszczepione, jego głos w Wielkiej Brytanii jest ważniejszy.

Po miesiącach niepewności naczelni lekarze w Wielkiej Brytanii: Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, poinformowali, że szczepienia przeciwko Covid-19 mogą być wykonane wszystkim dzieciom w wieku od 12 do 15 lat. Zgodnie z ich zaleceniami szczepieniami mają być objęte tylko zdrowe dzieci, przy czym mają one dostać tylko jedną dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech. Minister zdrowia przyjął tę rekomendację.

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia
Przyjąłem zalecenie naczelnych lekarzy, aby rozszerzyć szczepienia na osoby w wieku od 12 do 15 lat, żeby chronić młodzież przed zarażeniem się Covid-19 i ograniczyć transmisję wirusa w szkołach, co pozwoli na kontynuację nauki stacjonarnej

- oznajmił w poniedziałek Sajid Javid. Obecnie decyzja dotyczy tylko Anglii, ale podejrzewa się, że wkrótce ministrowie zdrowia Szkocji, Walii i Irlandii Północnej również przyjmą rekomendację naczelnych lekarzy.

W Krakowie rodzice wypisują dzieci z religii. Dyrektor wzywa ich na dywanikW Krakowie rodzice wypisują dzieci z religii. Dyrektor wzywa ich na dywanik

Dzieci nie będą musiały posiadać zgody rodzica na szczepienie

Zapisy na szczepienia rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Chociaż minister ds. szczepień Nadhim Zahawi poinformował, że przed podaniem szczepionki uczniowie będą musieli okazać pisemną zgodę rodziców, istnieją wyjątki od tej reguły. W sytuacji kiedy nastolatek będzie chciał przyjąć szczepienie, a jego opiekun nie wyrazi na to zgody, głos dziecka może być uznany za ważniejszy. Sprawę rozstrzygnąć ma lekarz, który oceni, czy uczeń jest wystarczająco kompetentny, aby o sobie decydować.

Portugalia. 47 ognisk koronawirusa w dwa tygodnie od otwarcia żłobków i podstawówekZapisała dzieci do podstawówki bez ocen i świadectw. "Nie ma takiej szkoły i nigdy nie było"

Więcej o: