Zmiany w 500 plus. Wyjaśniamy, co wkrótce będzie wyglądało inaczej

Zmiany w 500 plus są niemal pewne. Jednak dopiero w najbliższą środę, 15 września, odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym izba niższa parlamentu pochyli się nad zmianami w programie Rodzina 500 Plus. Co ulegnie zmianie? Czy możliwa jest waloryzacja świadczenia?

Zmiany w 500 plus. Nie będzie waloryzacji

Zmiany w 500 plus już niedługo zostaną wprowadzone w życie. Żeby tak się stało, muszą zostać przyjęte przez Sejm. Jak wyjaśniała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister rodziny Marlena Maląg, wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać tylko przez internet. Samą obsługą programu zajmie się zaś ZUS a nie gminy, jak było dotychczas.

Nie ma mowy o waloryzacji świadczenia. Zmienia się jedynie proces przyznawania 500 plus.

Zmiany w 500 plus. Wnioski o 500 plus drogą elektroniczną

Od 2022 roku wnioski o 500 plus będą składane wyłącznie drogą elektroniczną. Tu pojawiło się wiele obaw o osoby wykluczone cyfrowe. Te jednak wciąż mogą udać się do urzędu.

Minister Maląg zaznaczyła, że rodzice wykluczeni cyfrowo mogą otrzymać pomoc pracowników ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał też porozumienie z Pocztą Polską i tam również można było skorzystać z pomocy. Podobnie będzie w przypadku 500 plus

- zaznaczyła Maląg.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Zmiany w 500 plus. Pieniądze na nowy program socjalny

Zmiany w 500 plus mają przynieść duże oszczędności. Jak poinformował minister Maląg, pieniądze zaoszczędzone na obsłudze programu będą przeznaczone na kolejne ułatwienia dla rodzin zawarte w Polskim Ładzie. To właśnie z tych pieniędzy ma zostać sfinansowany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Tu ważna informacja - projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, czyli tak zwanym programie 12 tysięcy na dziecko Sejm rozpatrzy również 15 września. Przypomnijmy, nowe świadczenie zakłada wypłatę 12 tysięcy złotych na drugie dziecko od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice sami zdecydują, czy chcą otrzymywać wypłaty w wysokości 500 złotych przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 złotych przez 12 miesięcy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA