Kuba jako pierwszy kraj szczepi dzieci od drugiego roku życia przeciw COVID-19. Szczepionki nie są uznawane przez WHO

Kuba postawiła sobie za cel zaszczepienie wszystkich dzieci przed ponownym otwarciem szkół. Większość placówek jest tam zamknięta od marca 2020 roku. Dzieci uczą się za pośrednictwem telewizji, bo w wielu tamtejszych domach nie ma dostępu do internetu.

Nowy rok szkolny rozpoczął się na Kubie w poniedziałek, jednak placówki wciąż są zamknięte. Dzieci uczą się tam przed telewizorami, bo ludzie w większości nie mają w domach dostępu do internetu. W piątek rozpoczęto w kraju kampanię szczepienia dzieci w wieku od 12. roku życia, a w poniedziałek zaczęły się szczepienia w grupie wiekowej 2-11 lat. W pierwszej kolejności w niewielkiej centralnej prowincji Cienfuegos. Tym samym Kuba jest pierwszym na świecie krajem, gdzie przeciw COVID-19 szczepi się tak małe dzieci.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Szczepionki nie są zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia

Kubańczycy szczepią dzieci szczepionkami Abdala i Soberana. To preparaty rodzimej produkcji, pierwsze opracowane w Ameryce Łacińskiej. Nie zostały poddane żadnej weryfikacji międzynarodowych organizacji. Szczepionki te to preparaty białkowe, wykorzystujące nową technologię rekombinacji białka S koronawirusa SARS-CoV-2. Technologia ta jest wykorzystywana w preparatach firm Novavax (USA) i Sanofi (Francja), ale te oczekują jeszcze na zatwierdzenie przez Światową Organizację Zdrowia. Kuba zdecydowała się je użyć do szczepienia dzieci po przeprowadzonych przez siebie badaniach klinicznych na nieletnich. 

Zobacz wideo

Szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia

W Polsce na razie szczepi się dzieci od 12. roku życia preparatem firmy Pfizer. Wciąż trwają badania, czy szczepionkę można podawać młodszym rocznikom - trzeba ustalić, czy są dla nich bezpieczne i jaka jest odpowiednia dawka. Chiny, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły, że niebawem zamierzają szczepić młodsze dzieci, w Chile w poniedziałek zatwierdzono chińskie szczepionki Sinovac dla grupy wiekowej 6- 12 lat.  Kuba jest pierwszym krajem, w którym to się odbywa.

Lekarze przewidują, że dziewczynki będą mogły wieść normalne życieW Izraelu rozdzielono bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami

Więcej o: