Tajemnicza choroba w Indiach zabija dzieci. Zmarło ich już ponad 40

Przez północne Indie przetacza się fala tajemniczej gorączki, która zabija pacjentów w krótkim czasie po tym, jak trafią do szpitali. Większość ofiar choroby to dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Lekarze podejrzewają, że może ją powodować pochodna wirusa dengi.

Pierwszy przypadek tajemniczej choroby został odnotowany 18 sierpnia. W ostatnich dniach do indyjskich szpitali trafiło kilkaset osób z odwodnieniem, nudnościami, bólem stawów i głowy. U niektórych na skórze rąk i nóg zaobserwowano wysypkę. 90 proc. pacjentów to dzieci w wieku od 4 do 15 lat. U żadnej z hospitalizowanych osób nie odnotowano pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.  

Tajemnicza gorączka w północnych Indiach

Większość przypadków choroby została odnotowana w sześciu dystryktach stanu Uttar Pradeś na północy Indii: w Mainpuri, Agrze, Mathurze, Kasgańdźu, Eta i Firozabadzie. Tamtejsi lekarze podejrzewają, że choroba może być pochodną wirusa dengi, roznoszonego przez samice komarów z rodzaju Aedes denga.

Denga jest chorobą tropikalną i występuje w Indiach od setek lat. Jej przypadki pojawiają się w ponad 100 krajach, ale około 70 proc. przypadków odnotowywanych jest w Azji. Istnieją cztery odmiany wirusa dengi, a dzieci są do pięciu razy bardziej narażone na śmierć z jego powodu niż dorośli

- donosi BBC. Co roku na całym świecie odnotowywanych jest prawie 100 milionów ciężkich przypadków dengi, które prowadzą do krwotoków wewnętrznych, uszkodzeń narządów, a w efekcie  i do śmierci.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Lekarze nie są jeszcze pewni

U wielu pacjentów zaobserwowano spadek liczby płytek krwi, co jest typowym objawem dengi – ale jednocześnie wynik testu na obecność wirusa był u nich negatywny.

– powiedziała dr Sangita Aneha z Autonomicznego Państwowego Szpitala Medycznego w Uttar Pradeś w rozmowie z "The Hindu". Z kolei, jak donosi miesięcznik Focus, innymi prawdopodobnymi przyczynami tajemniczej gorączki mogą być tzw. japońskie zapalenie mózgu i tyfus.

Więcej o: