900 plus. Nie każdy, kto dostaje 500 plus otrzyma dodatkowe 400 złotych

900 plus to świadczenie uzupełniające. Przysługuje tym, którzy pobierają 500 plus. Jest jednak kilka warunków. Nie każdy, kto dostaje 500 plus, otrzyma 900 plus. Dla kogo 900 plus, a dla kogo 500 plus? Sprawdzamy.

900 plus. Świadczenie uzupełniające

900 plus nie ma nic wspólnego z waloryzacją programu Rodzina 500 plus. Choć wiele osób liczyło na podwyżkę najpopularniejszego programu socjalnego, to niestety nic z tego. Potwierdziło to ministerstwo rozwoju – nie ma szans na waloryzację w tym i przyszłym roku.

900 plus trafi jednak do części rodziców. Świadczenie jest wyrównaniem dla tych rodzin, które nie otrzymają pieniędzy z programu 12 tys. zł na drugie dziecko ogłoszonego podczas prezentacji Nowego Ładu.

900 plus. Warunki świadczenia

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zwany jako 12 tysięcy złotych na dziecko ma być wypłacany od 2022 roku w formie 500 lub 1000 złotych – przez dwa lata lub przez rok. Świadczenie trafi do rodzin, które mają dwoje dzieci, z czego drugie dziecko jest w wieku 12-36 miesięcy. To pieniądze na żłobek, opiekunkę, klubik dziecięcy. Są jednak rodziny, które mają jedno dziecko, ale także ponoszą koszty związane z zapewnieniem opieki dziennej. Dla nich właśnie ma zostać wprowadzone świadczenie uzupełniające. Kwota takie rekompensaty to 400 złotych. Łącznie z 500 plus będzie to więc 900 plus.

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia

- podało informację otrzymaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Radio Zet.

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

900 plus. Szczegóły? Bliżej nieznane

Niestety to tylko zapowiedź świadczenia. 900 plus nie jest jeszcze pewne. Choć ministerstwo potwierdziło wprowadzenie 900 plus, to  wyraźnie zaznaczyło, że "szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania".

Więcej o: