Polski ład program gwarantuje 12 tys. zł dla wielu rodzin. Jest "jedno ale"

Polski ład program wejdzie w życie już od przyszłego roku. Zagwarantuje aż 12 tys. zł na dziecko. Żeby dostać pieniądze, trzeba będzie spełnić konkretny warunek. Nie jest nim kryterium dochodowe.

Nowy program, który ma zachęcić Polki i Polaków do zakładania rodzin został zatwierdzony we wtorek 17 sierpnia. Mowa tu o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym zapisanym w Polskim Ładzie. Już od 2022 roku rodzice będą mogli ubiegać się o 12 tys. zł na dziecko. Nie będzie ich obowiązywało żadne kryterium dochodowe. Żeby dostać pieniądze, muszą jednak spełnić inny warunek. Chodzi o liczbę dzieci.

Polski ład program - komu przysługują pieniądze?

Świadczeniobiorcy będą mogli otrzymać 12 tys. zł dopiero na drugie oraz każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesięcy. Środki będzie można pobierać korzystając równocześnie z innych świadczeń, takich jak "Rodzinna 500 plus" oraz "Dobry Start" gwarantujący jednorazowo 300 zł na wyprawkę szkolną.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie gov.pl.

Kalendarz roku szkolnego 2021/22Kalendarz roku szkolnego 2021/22 w obliczu czwartej fali. Zmianie ulegnie jedna kwestia

Zobacz wideo Aleksandra Kwaśniewska: Rodzice dawali mi ogrom wolności. Podbierała mamie ubrania?

Rodzice będą mogli wybrać, w jakiej formie dostaną środki. Można otrzymywać albo 500 zł miesięcznie przez dwa lata, albo 1000 miesięcznie, ale jedynie ciągu roku.

Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego

- uzasadniał wprowadzenie nowej ustawy Mateusz Morawiecki.

Wiadomo, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma trafić na konta rodziców, w przyszłym roku. Żeby dostać świadczenie, trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Tak samo, jak w przypadku świadczenia "Rodzina 500 plus" oraz Polskiego Bonu Turystycznego, wniosek od 12 tys. zł rodzice będą składać elektronicznie, poprzez PUE ZUS, czy Emp@tia. Nie będzie możliwości wypełniania go w formie papierowej i otrzymania pieniędzy w gotówce. 

Przyjmowaniem wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dzieci podczas lekcji wychowania fizycznego (zdjęcie ilustracyjne)Zmiany w lekcjach WF-u. Przemysław Czarnek: "Szkolimy nauczycieli"

Więcej o: