Wyprawka 300 plus. Pieniądze nie starczą na zakupy do szkoły. "300 zł to porządny plecak kosztuje"

Wyprawka 300 plus ma być dla wielu rodzin zasileniem domowego budżetu w czasie kompletowania wyprawki do szkoły, jednak okazuje się, że nie starcza na podstawowe produkty. Rodzice żalą się, że koszty kupienia przyborów dla dzieci są zbyt wysokie.

Wyprawka 300 plus, albo inaczej "Dobry Start" to 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną. Rodzice dostaną pieniądze niezależnie od tego, ile zarabiają. Warunkiem jest posiadanie dziecka, uczącego się w szkole, które nie ukończyło jeszcze 20. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnościami mają wydłużony okres pobierania świadczenia do 24. roku życia. Rodzice mogą składać wnioski już o 1 lipca. Termin na zgłoszenie chęci otrzymania gotówki mija wraz z 30 listopada. Wszystko jest jasne, ale rodziców niepokoi wysokość świadczenia. Jak twierdzą, 300 zł na niewiele wystarcza.

Zobacz wideo Natalia Klimas pokazała wyprawkę dla dziecka

Wyprawka 300 plus. Rodzice nie są zadowoleni z jej wysokości

W 300 plus niektóre kwestie uległy zmianie wraz z nadchodzącym rokiem szkolnym. Po pierwsze w roku szkolnym 2021/2022 świadczenie z programu "Dobry Start" przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory robiły to gminy lub powiatowe centra pomocy rodzinie. Rodzice składają wnioski do 30 listopada, ale im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną pieniądze. 

300 zł to porządny plecak kosztuje. Ja mam drobne dziecko, więc długo szukałam plecaka. I odpowiedni wyprofilowany i lekki plecak niestety tyle kosztuje
U mnie na połowę książek do technikum wystarczyło

- żaliły się mamy pod jednym z naszych tekstów.

'Dobry Start'. Kto może dostać 300 plus?Nauczyciele są przeciwni szczepieniom uczniów w szkołach. "Wymogów nie da się spełnić"

Jest jeszcze jedna kontrowersja wokół świadczenia: 300 plus nie trafia do przedszkolaków ani sześciolatków uczących się w klasach zerowych. Artykuł 6 rozporządzenia o wprowadzeniu świadczenia 300 plus mówi o tym, że pieniądze nie przysługują dzieciom rozpoczynającym okres przygotowania przedszkolnego.

Koszt wyprawki w przedszkolu czy zerówce jest podobny jak w szkole, a nawet i wyższy. W przedszkolu dzieci nie dostają za darmo podręczników, wyprawkę też trzeba skompletować

- napisała jedna z naszych czytelniczek. A druga się z nią zgodziła:

Denerwuje mnie, że przedszkolaki nic nie mają. A koszty większe niż w szkole. Zerówka też jest obowiązkowa, a nic nie dostają!

Piórnik300 plus. Do jakiego wieku przysługuje? Niektóre dzieci są poszkodowane

Więcej o: