Polski ład dla dzieci gwarantuje rodzicom 12 tys. zł. Nie trzeba spełnić kryterium dochodowego

Polski ład dla dzieci to spory zastrzyk gotówki. Już od przyszłego roku wiele rodzin dostanie dodatkowe 12 tys. zł. Chociaż rodziców nie dotyczy kryterium dochodowe, muszą spełnić inny warunek.

Już niedługo rodzice będą mogli ubiegać się o nowe świadczenie wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. We wtorek 17 sierpnia rząd przyjął nowy program, który ma zachęcić Polki i Polaków do posiadania dzieci. Mowa tu o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, który od 2022 roku zagwarantuje aż 12 tys. zł na dziecko. Żeby dostać pieniądze, trzeba będzie jednak spełnić pewien warunek. Nie chodzi o kryterium dochodowe.

Polski ład dla dzieci gwarantuje rodzicom 12 tys. zł

12 tys. zł przysługuje dopiero na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesięcy. Świadczeniobiorcy będą mogli zdecydować, w jakiej formie dostaną pieniądze. Można dostać albo 1000 zł miesięcznie przez rok, albo 500 zł, ale przez dwa lata.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia

- czytamy na stronie rządowej gov.pl.

Monika Mrozowska po nieprzespanej nocyMonika Mrozowska tęskni za synkiem. Chłopiec jest ze swoim tatą. Fanki: "Nie panikuj"

Zobacz wideo Córeczka Sylwii Bomby pierwszy raz wybiera się do przedszkola

Pieniądze będzie można pobierać korzystając równocześnie z 500 plus oraz 300 plus. Aby jednak nikt nie czuł się poszkodowany, rząd zdecydował się na wprowadzenia świadczenia, które ma dotyczyć rodziców jedynaków i jedynaczek. Mowa tu 400 zł, które będzie można przeznaczyć na żłobek czy pobyt w klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna.

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia

-  podało informację otrzymaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Radio Zet.

Orangutan w ZOO podszedł do kobiety w ciąży. Wykonał ku niej wyjątkowy gestOrangutan w ZOO podszedł do kobiety w ciąży. Zaskoczył ją wyjątkowym gestem

Więcej o: