Choć rząd oficjalnie zapowiedział, że waloryzacja programu 500 plus nie wchodzi w grę, już od przyszłego roku w życie rodziców mają wejść nowe świadczenia. Mowa tutaj między innymi o 1000 złotych na dziecko, które pojawi się w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Okazuje się jednak, że wsparciem nie zostanie objęta pewna grupa rodzin. Jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć możliwość korzystania z pomocy finansowej rządu?
Już 17 sierpnia mogliśmy słyszeć o przyjęciu przez rząd nowego projektu ustawy, którego zadaniem jest zachęta Polaków do powiększania rodziny. Od przyszłego roku w życie wejdzie program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, który znany jest pod potoczną nazwą 12 tysięcy na dziecko lub 1000 plus. Nowe świadczenie zagwarantuje otrzymanie 12 tysięcy na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice będą moli wybrać formę, w której zostaną im wypłacane pieniądze. Dostępne są dwie opcje: albo wypłata 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, albo 1000 złotych miesięcznie przez rok. Środki zostaną przekazane w ręce rodzin, bez względu na status społeczny i dochody.
Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia - czytamy na stronie gov.pl.
Alternatywą dla Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie dodatkowe 400 złotych dla wszystkich rodzin modelu 2+1, czyli rodzice plus jedno dziecko. 400 plus, spotykane częściej jako 900 plus, to dofinansowanie na opiekę nad jedynakiem lub jedynaczką od 12. do 36. miesiąca życia.
(...) dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia – zapowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej