900 plus - dla kogo nowe świadczenie? Wkrótce zastąpi 500 plus. Nie każdy jednak otrzyma podwyżkę

900 plus - dla kogo przewidziano nowe świadczenie? Ma być rekompensatą dla jedynaków i jedynaczek wobec wprowadzanego Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nie każdy jednak może liczyć na zastrzyk gotówki. Jakie warunki trzeba spełniać?

Efekty działania Polskiego Ładu odczują przede wszystkim rodziny wielodzietne. To właśnie im dedykowane są dodatkowe środki, które mają poprawić aktualną sytuację materialną. Aby jednak nikt nie czuł się poszkodowany, rząd zdecydował się na wprowadzenia świadczenia zwanego 900 plus, które ma dotyczyć rodziców jedynaków i jedynaczek. Niestety zdobycie go nie będzie tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Aby otrzymać dodatkową gotówkę, niezbędne okaże się spełnienie bardzo konkretnych warunków. Jakich?

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus wzrośnie do 900 plus. Kto może ubiegać się o świadczenie?

Nowe świadczenie dedykowane jest rodzinom modelu 2+1, czyli rodzice plus jedno dziecko. Zostało ono wygenerowane ze względu na koszty, które ponoszą rodzice w związku z zatrudnieniem niani czy oddaniem dziecka do żłobka. Ma także stać się zachętą do starania się o powiększenia liczby domowników. Okazuje się jednak, że 900 plus nie jest dodatkiem do 500 plus. Nazwa wywodzi się z połączenia dwóch rodzajów dofinansowania. Oznacza to, że rodziny nie dostaną 500 plus i osobno 900 plus. Świadczenie jest wskazywane jako dwa w jednym. Kwota dotychczas pobieranego 500 plus wzrośnie o 400 złotych. Rozwiązanie ma być rekompensatą dla jedynaków i jedynaczek w stosunku do 12 tysięcy plus, czyli Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, który zgodnie z planem rządu zostanie przyznany rodzinom wielodzietnym.

Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia- podało informację otrzymaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Radio Zet

Świadczenie będzie więc funkcjonowało na podobnych warunkach. Jedyne dziecko zostanie nim objęte pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

 900 plus – kiedy trafi do rodzin? Data nie jest konkretna

Choć projekt został potwierdzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nie podano konkretnej daty wypłacenia nowego świadczenia.

Szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania" – zaznacza Ministerstwo

Oznacza to, że w drodze wypłacania świadczenia 1000 plus pojawi się dokładna data świadczenia uzupełniającego dla rodzin 2+1.

Więcej o: